Emocje sterują uwagą, ale czy sterują pamięcią? Pamięć tunelowa twarzy w tłumie

Michał Olszanowski

The studies investigated the effect of tunnel memory for negative stimuli and refer to attentional vigilance for faces with emotional expression (‘face in the crowd’ effect). The individuals watched set of nine different faces pictures (displayed in 3x3 arrangement). Eight neutral faces lied on boundaries of the set and center one expressed positive, negative or neutral facial display. The recognition level of single face was later tested. The evidence of attentional bias favouring negative facial display was found. Results of experiment 1 showed that negative face possibly capture the resources, what is exhibited as lower recognition of boundary faces from the set. In experiment 2 subjects exhibited improved memory for central, negative stimuli and poorer memory for peripheral, non-emotional stimuli from the set. The role of emotional display category is discussed.
Author Michał Olszanowski (Wydział Psychologii)
Michał Olszanowski,,
- Wydział Psychologii
Journal seriesStudia Psychologiczne (eng. Psychological Studies), ISSN 0081-685X, (B 10 pkt)
Issue year2006
Publication size in sheets0
Abstract in PolishPrzedstawione badania opierają się na paradygmacie ‘twarzy w tłumie’ i weryfikują możliwość występowania efektu pamięci tunelowej, w wyniku zaangażowania procesów uwagi w przetwarzanie twarzy z negatywną ekspresją emocjonalną. W trakcie przeprowadzonych eksperymentów badani oglądali układankę zdjęć dziewięciu twarzy (w układzie 3x3). Osiem z nich, leżących na obwodzie układanki, nie prezentowało ekspresji. Środkowa twarz, w zależności od grupy eksperymentalnej, miała ekspresję negatywną, pozytywną lub neutralną. Po upływie kilku minut badani byli proszeni o rozpoznanie pojedynczych twarzy. Wyniki badania 1 wskazują, że negatywna ekspresja twarzy centralnej zatrzymywała aktywność uwagi na sobie, co wyrażało się niższym rozpoznaniem twarzy z obwodu układanki, w porównaniu do grup gdzie centralna twarz miała ekspresję pozytywną lub neutralną. Badanie 2 wykazało, że osoby z negatywną ekspresją były relatywnie lepiej rozpoznawane niż pozostałe z układanki. Potwierdza to występowanie efektu pamięci tunelowej.
Dorobek Naukowy - Preview URLhttp://dn.swps.edu.pl/Podglad.aspx?WpisID=1341
Dorobek Naukowy - Approve URLhttp://dn.swps.edu.pl/Biuro/ZatwierdzanieWpisu.aspx?WpisID=1341