Funkcje nowego europejskiego nadzoru finansowego ze szczególnym uwzględnieniem funkcji nadzorczych w sektorze bankowym

Magdalena Fedorowicz

This article analyzed the functions of the New European Financial Supervision. The New European Financial Architecture includes: a European Banking Authority (EBA), a European Securities and Markets Authority (ESMA), a European Insurance and Occupational Pensions Authority (EIOPA), which create micro- prudential financial supervision and a European Systemic Risk Board (macro-prudential Authority of the financial system within the European Union). In this publication were discussed the tasks and competences of the new European Financial Authorities, which were grouped, described and defined under following functions of the European Financial Supervision: the function of the financial supervision sensu stricto, the regulating function of the financial supervision, the function of controlling and analysis of the financial supervision, and finally – the function of coordination and signaling of the new European financial supervision.
Author Magdalena Fedorowicz (Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
Magdalena Fedorowicz,,
- Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
Journal seriesKwartalnik Prawa Publicznego, ISSN 1642-9591, (B 5 pkt)
Issue year2010
Vol2010, nr 4
Publication size in sheets0
Abstract in PolishW ​opracowaniu wyodrębniono i dokonano analizy tych kompetencji organów nadzoru makro- i mikroostrożnościowego, które uporządkowane, dają podstawy do stworzenia i nazwania funkcji nowego europejskiego nadzoru finansowego. Wyszczególnienie i charakterystyka prawna tych funkcji, w płaszczyźnie prawa UE, pozwala na wykazanie odrębności powołanego Europejskiego Systemu Nadzoru Finansowego w porównaniu do dotychczasowej struktury nadzorczej, bazującej na poziomych komitetach koncepcji Lamfalussy`ego.
dr-Fedorowicz1.pdf of 14-09-2015
264.85 KB
KPP-str-tytu-owa-dr-M-Fedorowicz.docx of 14-09-2015
5.09 MB