Zabiegi Regulacji Nastroju. Konstrukcja i własności psychometryczne skali

Magdalena Nowicka

A series of four studies is presented in which questionnaire Mood Regulation Practices was devised and validated. The two scales of questionnaire which measure frequency of use of mood improvement (Mood Improvement Scale) and deterioration (Mood Deterioration Scale) strategies appeared reliable and valid. MIS and MDS correlated in expected ways with mood, personality factors, temperament and other measures of emotional regulation. Scores in Mood Improvement Scale scores appeared much higher than Mood Deterioration Scale scores and the two scales correlated in different ways with other variables. The results support hypothesis that strategies leading to mood improvement are independent against mood deterioration practices.
Author Magdalena Nowicka (Wydział Psychologii)
Magdalena Nowicka,,
- Wydział Psychologii
Journal seriesStudia Psychologiczne (eng. Psychological Studies), ISSN 0081-685X, (B 6 pkt)
Issue year2009
Vol47 (3)
Publication size in sheets0
Abstract in PolishW artykule zaprezentowano założenia teoretyczne, budowę oraz analizę własności psychometrycznych kwestionariusza Zabiegi Regulacji Nastroju. Narzędzie to służy do pomiaru rożnic indywidualnych w zakresie częstości stosowania zabiegow obniżania i podwyższania nastroju. Za podstawę jego konstrukcji przyjęto koncepcję teoretyczną regulacji nastroju Larsena (2000). Własności psychometryczne kwestionariusza weryfikowano w badaniach przeprowadzonych na czterech probach badawczych. Kwestionariusz cechuje się zadowalającą rzetelnością i trafnością. Opisane badania dostarczyły także interesujących danych o charakterze pozapsychometrycznym, wspierających hipotezę o niezależności zabiegow dokonywanych w celu poprawy i pogorszenia samopoczucia emocjonalnego.
zabiegi-regulacji-nastroju.jpg of 14-09-2015
485.45 KB
Dorobek Naukowy - Preview URLhttp://dn.swps.edu.pl/Podglad.aspx?WpisID=5456
Dorobek Naukowy - Approve URLhttp://dn.swps.edu.pl/Biuro/ZatwierdzanieWpisu.aspx?WpisID=5456