Czego możemy się nauczyć od Celsjusza? Przygotowanie danych w programie SPSS. Rekodowanie oraz sumowanie zmiennych oraz kategoryzacja wizualna.

Sylwia Bedyńska , Adriana Siemieniuk

Abstract

W artykule przedstawiono praktyczne wskazówki dotyczące przygotowania danych do przeprowadzenia analiz statystycznych. Na prostych przykładach wyjaśniono logikę oraz zakres stosowania najczęściej używanych przekształceń na danych z uwzględnieniem kluczowych informacji zawartych w hipotezach i pytaniach badawczych. Następnie zaprezentowano sposoby przekształcania danych krok po kroku, tak by Czytelnik mógł samodzielnie dokonać go w pakiecie statystycznym SPSS. Wśród omawianych przekształceń autorki przedstawiły sposoby rekodowania pytań, tworzenia wskaźników oraz podziału badanych na podgrupy. Dodatkowo wksazały kilka znanych jedynie wtajemniczonym trików, które ozczędzają wysiłku w pracy z programem SPSS i eliminują błędy często popełniane przez początkujących uczestników.
Author Sylwia Bedyńska (Wydział Psychologii)
Sylwia Bedyńska,,
- Wydział Psychologii
, Adriana Siemieniuk
Adriana Siemieniuk,,
-
Journal seriesNOWINY PSYCHOLOGICZNE, (0 pkt)
Issue year2009
No3-4
Pages5-18
Publication size in sheets0
Languagepl polski
File
Bedynska-Siemieniuk2009.pdf of 14-09-2015
902.61 KB
Score (nominal)0
Citation count*
Additional fields
Dorobek Naukowy - Preview URLhttp://dn.swps.edu.pl/Podglad.aspx?WpisID=6223
Dorobek Naukowy - Approve URLhttp://dn.swps.edu.pl/Biuro/ZatwierdzanieWpisu.aspx?WpisID=6223
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?