Wstyd i poczucie winy w teorii i badaniach

Angelika Kleszczewska-Albińska , Rafał Albiński

Hypothesis that shame and guilt are relatively separate is presented in the article. The same core underlines this two emotions but they take different forms, i.e. shame or guilt, due to the influence of different factors. The above hypothesis is discussed in terms of a multilevel process theory of emotion. The first part of the text is devoted to the introduction of similarities and differences of the emotions of shame and guilt. The next part of the text is dedicated to the presentation of the results of the empirical studies concerning shame and guilt. Standardized methods of measurement of shame and guilt are discussed. TOSCA inventory is presented as well. The last part of the text is devoted to the discussion on some problematical issues, as well as some propositions for theoretical solutions and new studies in this area of research.
Author Angelika Kleszczewska-Albińska
Angelika Kleszczewska-Albińska,,
, Rafał Albiński (Wydział Psychologii)
Rafał Albiński,,
- Wydział Psychologii
Journal seriesPsychologia Jakości Życia, ISSN 1644-1796, (B 4 pkt)
Issue year2009
Publication size in sheets0
Keywords in Polishwstyd, poczucie winy, TOSCA
Abstract in PolishNiniejszy tekst prezentuje hipotezę o względnej odrębności wstydu i poczucia winy. Obie emocje wyrastają z takiego samego rdzenia, jednak w związku z działaniem pewnych czynników przybierają odmienną postać. Hipoteza powyższa dyskutowana jest w oparciu o strukturalno-sekwencyjny model przetwarzania prowadzącego do wzbudzenia emocji. W pierwszej części tekstu dokonano omówienia obu emocji. Szczególny nacisk położono na wskazanie podobieństw i różnic pomiędzy wstydem i poczuciem winy. Omówiono badania empiryczne dotyczące wstydu i poczucia winy. Zwrócono uwagę na zagadnienie standaryzowanego pomiaru obu emocji oraz opisano narzędzie TOSCA wraz z jego właściwościami psychometrycznymi. Ostatnią część artykułu poświęcono na przedstawienie kwestii kontrowersyjnych dotyczących badań nad wstydem i poczuciem winy oraz propozycji rozwiązań teoretycznych i dalszych studiów w tym obszarze.
Kleszczewska-Albinska-i-Albinski-Wstyd-i-poczucie-winy-w-teorii-i-badaniach.pdf of 14-09-2015
1.23 MB
Dorobek Naukowy - Preview URLhttp://dn.swps.edu.pl/Podglad.aspx?WpisID=7246
Dorobek Naukowy - Approve URLhttp://dn.swps.edu.pl/Biuro/ZatwierdzanieWpisu.aspx?WpisID=7246