Zapominalski mózg, czyli metody badania neuronalnego podłoża pamięci prospektywnej

Rafał Albiński , Angelika Kleszczewska-Albińska

The goal of the article is to introduce the neural basis of prospective memory functioning, along with the presentation of methods used in this area of research. Prospective memory is understood as a process consisting of four general phases: (1) intention formation, (2) intention retention, (3) intention initiation, and (4) intention execution. The neuroanatomical correlates for each of the four phases of prospective memory are described. The discussion concerning terms of active monitoring in the intention initiation phase is presented. Controversies and methodological difficulties concerning the intention execution phase are also introduced. The text discusses possibile solutions to the problem concerning the measurement of neural correlates of prospective memory. Studies presented in the article concern ADHD, Parkinson’s disease, brain damage, and preclinical stadium of Alzheimer’s disease.
Author Rafał Albiński (Wydział Psychologii)
Rafał Albiński,,
- Wydział Psychologii
, Angelika Kleszczewska-Albińska
Angelika Kleszczewska-Albińska,,
Journal seriesStudia Psychologiczne (eng. Psychological Studies), ISSN 0081-685X, (B 6 pkt)
Issue year2009
Abstract in PolishCelem artykułu jest omówienie neuronalnych podstaw funkcjonowania pamięci prospektywnej wraz z prezentacją stosowanych w tym obszarze metod badawczych. Przyjęto założenie, że pamięć prospektywna jest procesem obejmującym cztery fazy: (1) utworzenie zamiaru, (2) przechowanie zamiaru, (3) inicjację zamiaru oraz (4) realizację zamiaru. Zaprezentowano wyniki badań pozwalających na zidentyfikowanie obszarów mózgu istotnych dla właściwego przebiegu poszczególnych faz. Przedstawiono główne podejścia teoretyczne, zgodnie z którymi inicjacja zamiaru w pewnych warunkach wymaga aktywnego monitorowania. W ostatniej części pracy zaprezentowano kontrowersje dotyczące fazy realizacji zamiaru i omówiono metodologiczne trudności w zakresie pomiaru jej przebiegu. Zaproponowano ponadto konkretne rozwiązania problemów związanych z badaniem neuronalnych podstaw pamięci prospektywnej. Opisane w tekście badania, ilustrujące neuronalne podłoże poszczególnych faz, dotyczą m.in. ADHD, choroby Parkinsona, uszkodzeń mózgu oraz przedklinicznego stadium choroby Alzheimera.
Albinski-i-Kleszczewska-Albinska-Zapominalski-mozg.pdf of 14-09-2015
5.17 MB
Dorobek Naukowy - Preview URLhttp://dn.swps.edu.pl/Podglad.aspx?WpisID=7334
Dorobek Naukowy - Approve URLhttp://dn.swps.edu.pl/Biuro/ZatwierdzanieWpisu.aspx?WpisID=7334