Negatywne poprzedzanie jako narzędzie badania zaburzeń poznawczych

Marek Drogosz

This article describes basic properties of an experimental method called negative priming and its applications to the research on cognitive inhibition processes in aging, depression and schizophrenia. The presented analysis of the literature suggests that cognitive inhibition deficits (at different levels of processing: both stimuli and response selection) reduce or erase negative priming effects. Neuropsychological research with Parkinson disease patients, brain imaging and magnetic resonance (fMRI) provides more detailed data on functioning of brain structures responsible for these phenomena. Potential advances of negative priming applications in the social cognition research, especially on a structure and functioning of stereotypes, are also discussed.
Author Marek Drogosz (Wydział Psychologii)
Marek Drogosz,,
- Wydział Psychologii
Journal seriesStudia Psychologiczne (eng. Psychological Studies), ISSN 0081-685X, (B 10 pkt)
Issue year2003
Publication size in sheets0
Abstract in PolishArtykuł opisuje podstawowe właściwości metody eksperymentalnej, zwanej negatywnym poprzedzaniem, oraz jej zastosowania do badania przebiegu procesów hamowania poznawczego u osób starszych, depresyjnych oraz chorych na schizofrenię. Prezentowana analiza literatury sugeruje, że deficyty hamowania poznawczego (zachodzące na różnych etapach przetwarzania: zarówno selekcji bodźców, jak i selekcji reakcji) powodują zmniejszenie lub zanik efektów negatywnego poprzedzania. Dokładniejszych danych nt. zmian funkcjonowania struktur mózgu, odpowiedzialnych za te zjawiska, dostarczają badania neuropsychologiczne pacjentów z chorobą Parkinsona oraz badania z użyciem obrazowania pracy mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego (fMRI). Dyskutowane są również potencjalne korzyści z zastosowania negatywnego poprzedzania w poznawczej psychologii społecznej, szczególnie w badaniach nad strukturą i funkcjonowaniem stereotypów.
Drogosz M. Negatywne poprzedzanie jako narzedzie badania zaburzen poznawczych.pdf 1.27 MB
Dorobek Naukowy - Preview URLhttp://dn.swps.edu.pl/Podglad.aspx?WpisID=8018
Dorobek Naukowy - Approve URLhttp://dn.swps.edu.pl/Biuro/ZatwierdzanieWpisu.aspx?WpisID=8018