Uwaga post-medytacyjna osób doświadczonych w medytowaniu

Alina Kolańczyk , Przemysław Mikołajczyk

POST-MEDITATIVE ATTENTION OF EXPERIENCED MEDITATORS This study focuses on the verifi cation of the hypothesis that post-meditative attention of experienced meditators characterized a relatively wide range and a relatively deep level of selection. A method has been developed which simultaneously measures two dimensions of data processing: the shallow (sensual) level vs. the deeper (semantic) level as well as attention scope (centre vs. peripherals). The structure of the method was based on the Stroop Task (1935) as well as the DIVA task (Nęcka, 1994). Three attention states was carried out: intensive (after reading a text) and post-meditative (in group of experienced meditators) and extensive (after relaxation). The results seem to confi rm the assumptions with the following having been established: 1) The removal of Stroop interference (shallow processing of information) and an equally rapid response to peripheral and central stimuli (wide range) in the state of extensive attention, 2) strong Stroop interference (deep processing), stronger from the center (narrow range) in the state of intensive attention, and 3) an equally strong Stroop interference to peripheral and central stimuli, and wider range of detection than in focused group. An equal Stroop interferences from center and peripherals indicate a stable and sensual, bottom-top reactions to inconsistent words, which are free from inhibition. The results are discussed in context of neuropsychological researches.
Author Alina Kolańczyk (Wydział Zamiejscowy w Sopocie)
Alina Kolańczyk,,
- Wydział Zamiejscowy w Sopocie
, Przemysław Mikołajczyk