Reformowanie procedur Izby Gmin parlamentu brytyjskiego w XXI wieku

Anna Sybilla Bidwell

Changing the procedure of the British Parliament in the XXI century  The British parliament during its long history had undergone many periods of reforms. In the XXI century further changes are attempted. There aim is to empower the parliament in its relations with the government so that its control functions could be better executed. The article is based on several recent reports as well as on suggestions voiced by recent and present Speakers. They have proposed the main directions for change. The parliament should have more say as to the timetable drawn up for the passage of the bills, so that the MP would have sufficient time to analyze the project. To that end the House Business Committee should be set up as well as a Backbench Business Committee “responsible for all business not strictly Ministerial”. It had been suggested that greater use be made of select committees so that outside expert opinion on the Bill would be heard. When analyzing the committee system MP’s ought to consider the formation of combined select and standing committees, along with the strengthening of the role played by the committees in the process of passing bills. It had been stressed that there is a need of procedures more open to the publics initiatives in particular, as well as a system more efficient in dealing with petitions to the parliament. Some of the changes suggested are based on the experience of the Scottish Parliament with the aim of strengthening the democratic process in enabling the public to have a say on the topics debated and influence the content of draft laws in the House. A few of the propoused changes have been already introduced others are discussed. Up till the beginning of 2011 the House Business Committee was not established, and as for the Backbenchers’ Committee it seems it will have to fight to strengthen its position.
Author Anna Sybilla Bidwell (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu)
Anna Sybilla Bidwell,,
- Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu
Journal seriesPrzegląd Sejmowy, ISSN 1230-5502, (B 11 pkt)
Issue year2012
Vol2(109) 2012
Publication size in sheets0
Abstract in PolishReformowanie procedur izby gmin Parlamentu brytyjskiego w XXI wieku Pod koniec XX w. wzmocnił się nacisk od wewnątrz i z zewnątrz parlamentu na dokonanie gruntownych reform, które usprawnią pracę, szczególnie w zakresie kontroli rządu. centralnej instytucji brytyjskiej demokracji”. Aby móc ocenić reformy procedury Izby Gmin, jakie obecnie i zapewne będzie w najbliższym czasie będą realizowane, zestawiłam opinie czołowych polityków, w tym speakerów, i naukowców — ze sprawozdaniami tymczasowych komisji parlamentarnych i komisji poza resortowych funkcjonujących na stałe w Izbie Gmin. Analiza poczynań Izby Gmin w pierwszej dekadzie XXI w. tworzy obraz instytucji walczącej o silniejszą pozycję w systemie politycznym Wielkiej Brytanii. Obserwujemy stopniowe wzmacnianie komisji resortowych, dzięki czemu nabiera na znaczeniu funkcja kontrolna parlamentu. Posłowie z czasem stali się bardziej aktywni w pracach komisji, niż na forum izby, co jest nowością w dziejach brytyjskiego parlamentaryzmu. Zabiegają o rzeczywisty wpływ na organizowanie swego czasu pracy. Jednocześnie muszą brać pod uwagę, że już nigdy nie będą najważniejszym pośrednikiem między społeczeństwem a egzekutywą. To miejsce zajęły media, ale starają się zabiegać nowymi metodami o ściślejszą współpracę ze społeczeństwem. Aktywność Izby Gmin sugeruje, że reformy będą kontynuowane.
IMG-0001.jpg of 14-09-2015
834.83 KB
IMG.jpg of 14-09-2015
970.7 KB