The Influence of Emotional and Non-emotional Concepts Activation on Information Processing and Unintentional Memorizing

Monika Pawłowska

The aim of the work is to compare mechanisms of semantic and emotional processing and memory. Targets (words and non-words) were primed (100 ms) by category name (semantic in Experiment 1 and emotional in Experiment 2). The congruency of prime and target was manipulated. The reaction time of lexical decisions and the effects of unintentional memorizing of word targets were measured. Activation of semantic (Experiment 1) and emotional (Experiment 2) nodes leads to faster processing of related concepts: congruent targets are processed faster than incongruent. Processing congruent primed emotional concepts depends on their modality: anger and joy words are processed faster than sadness. Thus, congruently primed activating emotional concepts are processed differently from congruently primed deactivating concepts. The effectiveness of unintentional memory of emotional and non-emotional concepts (words) is based on different mechanisms: congruently primed emotional words are better remembered than incongruently primed. The results are discussed in the framework of spreading activation theory and theory of emotional memory.
Author Monika Pawłowska (Wydział Zamiejscowy w Sopocie)
Monika Pawłowska,,
- Wydział Zamiejscowy w Sopocie
Journal seriesPolish Psychological Bulletin, ISSN 0079-2993, e-ISSN 1641-7844, (B 15 pkt)
Issue year2011
ASJC Classification3200 General Psychology
Abstract in Polish Celem pracy jest porównanie mechanizmów przetwarzania i zapamiętywania treści wzbudzających emocje i nieemocjanalnych. Badanie przeprowadzono z procedurze decyzji leksykalnych. Słowa i nie-słowa były poprzedzane (100 ms) przez nazwę kategorii (semantycznej w Eksperymencie 1 i emocjonalnej w Eksperymencie 2). Manipulowano spójnością słowa z nazwą kategorii. Rejestrowano szybkość i poprawność decyzji leksykalnych oraz efektywność mimowolnego zapamiętywania słów. Wykazano, że aktywacja spójnych semantycznie (Eksperyment 1) i emocjonalnie (Eksperyment 2) pojęć powoduje szybsze przetwarzanie związanych z nimi słów: słowa spójne przetwarzane są szybciej niż niespójne. Jednak przetwarzanie spójnie poprzedzanych słów wzbudzających emocje zależy od jakości emocji - słowa związane z radością i złością przetwarzano szybciej jeśli były spójnie poprzedzane. Tej zależności nie zaobserwowano w przypadku smutku, który jest z natury deaktywacyjny. Zawsze jednak spójnie poprzedzane słowa pamiętane były lepiej niż poprzedzane nazwą innej katergorii niż ta, do której należą. Wyniki badania dyskutowane są w ramach koncepcji rozchodzącego się pobudzenia oraz koncepcji pamięci emocjonanej.
DOIDOI:10.2478/v10059-011-0020-z
Languageen angielski
PPB.pdf of 14-09-2015
126.98 KB