Cognitive effects of attentional training depend on attentional control

Borysław Paulewicz , Agata Blaut , Joanna Kłosowska

Attentional bias is assumed to be partly responsible for the onset and maintenance of anxiety by major cognitive theories of emotional disorders. Although much is already known about the therapeutic effects of attentional bias training, only a few studies have examined the mechanism responsible for these effects. In order to test if low-level, cognitive effects of attentional bias training depend on attentional control, 73 participants, who completed the STAI-x2 and the ACS questionnaires, were randomly assigned to a control (n = 37) or attentional training group (n = 36). The attentional manipulation was followed by a search task, during which novel neutral or negative faces could be presented within an array of all-neutral, all-negative or all-positive faces. It was found that individuals with higher ACS score displayed stronger attentional training effects, i.e., they were less accurate in detecting distinctive negative faces, and this effect was not found to be associated with STAI-x2 score. These results show that there is individual variability even in immediate,cognitive effects of attentional bias modification and that special abilities, such as attentional control, might be required for attentional training to be efficient.
Author Borysław Paulewicz (Wydział Zamiejscowy w Katowicach)
Borysław Paulewicz,,
- Wydział Zamiejscowy w Katowicach
, Agata Blaut
Agata Blaut,,
, Joanna Kłosowska
Joanna Kłosowska,,
Journal seriesPolish Psychological Bulletin, ISSN 0079-2993, e-ISSN 1641-7844, (B 15 pkt)
Issue year2012
ASJC Classification3200 General Psychology
Abstract in PolishChociaż wiele już wiadomo na temat terapeutycznych efektów treningu uwagowego, niewiele badań dotyczyło mechanizmu odpowiedzialnego za te efekty. Aby sprawdzić, czy nisko-poziomowe, poznawcze skutki treningu uwagowego zależą od kontroli uwagowej 73 osoby, które wypełniły kwestionariusze STAI-x2 i ACS podzielono losowo na grupy kontroną (n = 37) i treningową (n = 36). Po treningu uwagowym wykonywano zadanie przeszukiwania, w którym prezentowane były nowe neutralne lub negatywne twarze wśród neutralnych, negatywnych lub pozytywnych twarzy-dystraktorów. Osoby o wyższych wynikach w ACS wykazywały silniejszy efekt treningu uwagowego, tzn., osoby te były mniej poprawne w wykrywaniu wyróżniających się twarzy negatywnych, a efekt ten nie okazał się być związany z wynikiem w STAI-x2. Wyniki te świadczą o występowaniu różnic indywidualnych nawet w przypadku względnie nisko-poziomowych i natychmiastowych efektów treningu uwagowego, świadczą też o tym, że skuteczność takiego treningu może zależeć od szczególnych predyspozycji.
DOIDOI:10.2478/v10059-012-0030-5
URL http://www.degruyter.com/view/j/ppb.2012.43.issue-4/v10059-012-0030-5/v10059-012-0030-5.xml?format=INT
Languageen angielski
v10059-012-0030-5.pdf of 14-09-2015