Wpływ internet na głosowanie w wyborach parlamentarnych 2011 roku

Michał Wenzel , Michał Feliksiak

W społeczeństwie informacyjnym wykluczenie cyfrowe może przekładać się na wykluczenie polityczne. Z kolei dostęp do nowych technologii może wzmacniać postawy obywatelskie. Celem artykułu jest ustalenie, czy obecność w Internecie – polegająca zarowno na świadomym, jak i nieświadomym kontakcie z treściami politycznymi online – wywiera wpływ na zachowania wyborcze niezależny od wpływu czynnikow socjo-demografi cznych, determinujących zarowno korzystanie z Internetu, jak i zachowania wyborcze. Do analizy zostały wykorzystane dane sondażu CBOS przeprowadzonego po wyborach parlamentarnych w 2011 roku na reprezentatywnej probie losowej dorosłych mieszkańcow Polski, liczącej 969 osob. Statystyczna analiza danych potwierdziła istnienie niezależnego, samodzielnego związku między korzystaniem z treści politycznych w Internecie a deklarowanym udziałem w wyborach parlamentarnych. Nie potwierdziła się natomiast hipoteza o nieświadomym, mimowolnym wpływie korzystania z Internetu na frekwencję wyborczą.
Autor Michał Wenzel (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Michał Wenzel
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
, Michał Feliksiak