ENERGIA Z ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ I SPOŁECZEŃSTWO – NIEZBĘDNE ZMIANY SYSTEMOWE

Agnieszka Bielewska

The technical and sociological aspects necessary for the effective implementation of EU environmental policy will be presented. In connection with the observed adverse climate changes Brussels proposes to reduce up to 80% use of electricity from conventional sources by 2020.According to the European Union in the answer to these assumptions should be increase the production of clean energy from ecological sources, ex: solar, wind or water. At the end of the second decade of the current century it will be one fifth of European needs. However, the use of new, green technologyrequires a change in the whole system - the so-called. 'System Innovation'.This article presents a transformation from a technical economy based on conventional energy sources for environmentally sustainable development as a system change. Presenting various theoretical models of innovation the authors discuss how has to change social and institutional context that new technologies for using renewable energy sources are no longer niche.
Author Agnieszka Bielewska (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu)
Agnieszka Bielewska,,
- Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu
Journal seriesPrace Instytutu Elektrotechniki, ISSN 0032-6216, (B 6 pkt)
Issue year2012
Pages103
Publication size in sheets0
Abstract in PolishW artykule zostaną przedstawione aspekty techniczne oraz socjologiczne konieczne do efektywnej realizacji unijnych, proekologicznych założeń. W związku z zaobserwowanymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi Bruksela proponuje, by do 2020 roku, do 80% zostało zmniejszone wykorzystywanie energii elektrycznej z konwencjonalnych źródeł.Odpowiedzią na te założenia, zdaniem Unii Europejskiej, ma być między innymi zwiększenie produkcji czystej energii pochodzącej między innymi z elektrowni słonecznych, wiatrowych czy wodnych. Pod koniec drugiej dekady naszego stulecia ma to być jedna piąta unijnego zapotrzebowania. Jednak korzystanie z nowych, ekologicznych technologii wymaga zmiany całego systemu – tzw. ‘innowacji systemowej’. W artykule przedstawiona jest transformacja od gospodarki opartej na konwencjonalnych źródłach energii do zrównoważonego środowiskowo rozwoju jako zmiana systemowa. Przedstawiając różne modele teoretyczne wprowadzania innowacji, autorzy zastanawiają się, jak musi się zmienić kontekst społeczny i instytucjonalny, by nowe technologie umożliwiające korzystanie z odnawialnych źródeł energii przestały być niszowymi i co za tym idzie, by gospodarka UE stała się gospodarką niskowęglową.
Languageen angielski
abstrakt-Talik-1-.pdf of 14-09-2015
31.59 KB
Dorobek Naukowy - Preview URLhttp://dn.swps.edu.pl/Podglad.aspx?WpisID=10503