Aktywizacja stereotypu osoby niemoralnej nasila motyw czystości

Michał Parzuchowski , Konrad Bocian , Wiesław Baryła

Bodily purity and physical cleanliness is closely related to a large variety of moral judgments. Moral transgressions are often perceived to be unclean thus elicit the desire to cleanse. We propose, that desire to cleanse can be induced by thinking about immoral behaviors of others, which leads to i) higher preference for cleansing products; ii) behavioral action of cleaning to protect possible contamination. In two experiments participants were primed with an immoral target person (a pedophile) or a control moral target (an altruist, a nun, or a secretary). In each case, the results showed that immoral behaviors of other people can increase the desire to cleanse. In Experiment 1, participants that imagined a pedophile showed higher preference for cleansing products, than participants in the control groups. In Experiment 2, students who filled a questionnaire about personality traits of a stereotypical pedophile visited University’s lavatories twice as often as participants in a control group. Taken together, these data indicate that merely thinking about foul behaviors of others can activate a motive for cleanliness.
Author Michał Parzuchowski (Wydział Zamiejscowy w Sopocie)
Michał Parzuchowski,,
- Wydział Zamiejscowy w Sopocie
, Konrad Bocian
Konrad Bocian,,
, Wiesław Baryła (Wydział Zamiejscowy w Sopocie)
Wiesław Baryła,,
- Wydział Zamiejscowy w Sopocie
Journal seriesPsychologia Społeczna, ISSN 1896-1800, (B 13 pkt)
Issue year2012
Vol7 4 (23)
Pages297–306
Publication size in sheets0
Abstract in Polish Czystość fizyczna jest blisko powiązana z szeregiem ocen moralnych. Zachowania łamiące normy moralne są postrzegane jako zachowania nieczyste i wzbudzają motyw fizycznego oczyszczenia. Na tej podstawie sugerujemy, że motyw czystości może być wywołany poprzez samo myślenie o osobach zachowujących się niemoralnie, co w konsekwencji powinno prowadzić do a) zwiększonej preferencji produktów związanych z czystością oraz b) zachowania pozwalającego chronić czystość fizyczną. W dwóch eksperymentach aktywizowaliśmy stereotyp osoby niemoralnej (pedofila) lub stereotyp osoby moralnej (altruisty, zakonnika lub sekretarki). Prymowanie stereotypu pedofila zwiększało chęć posiadania produktów związanych z czystością (Badanie 1) oraz częstość udawania się do toalety (Badanie 2). Uzyskane wyniki sugerują, że motyw fizycznego oczyszczenia może być aktywizowany za pomocą myślenia o osobach łamiących normy moralne.
Parzuchowski-Bocian-Baryla-8-03-2013.pdf of 14-09-2015
223.81 KB
download.jpg of 14-09-2015
5.62 KB