Kwestionariusz roszczeniowości

Jarosław Piotrowski , Magdalena Żemojtel-Piotrowska

This article presents Entitlement Questionnaire (EQ), intended to measure entitlement attitudes, understood as proneness to raising claims and to concentrating on defending own rights. Questionnaire consists of three scales: fighting for one’s own rights scale, measuring proneness to fighting for own rights, scale of believing in obligations, measuring conviction that world is a net of mutual obligations between individuals and institutions, and scale of vindictiveness, measuring difficulties with forgiving wrongs. Studies (N=767) indicated, that this method is characterized by high congruence and satisfactory stability. Strict entitlement correlated positively with self-esteem, life’s satisfaction, individualism, narcissism and internal locus of control. Belief in obligations correlated positively with collectivism and external locus of control, and negatively with self-esteem and life’s satisfaction. Vindictiveness correlated positively with narcissism, and did not correlated neither with self-esteem nor with life’s satisfaction.
Autor Jarosław Piotrowski (Wydział Psychologii)
Jarosław Piotrowski
- Wydział Psychologii
, Magdalena Żemojtel-Piotrowska