Wpływ płci i stylu zarządzania menedżera na ocenę jego kompetencji zawodowych i wybranych cech osobowościowych

Ewa Magier-Łakomy , Monika Pawłowska

Task-oriented style in management is often reffered to masculinity and relations oriented style is associated with female's stereotypical characteristics. The aim of the paper was to verify the hypotesis that gender and management style influences on manager's competencies evaluation and his/her individual characteristic evaluation. Procedure was experimental in character. Participants were given a description of task- or relations-oriented manager and were asked to evaluate three managerial competencies and several individual characteristic. Significant influence of gender and managment style was observed on manager's morality evaluation. Combined influence of gender and style was observed on strenght and racjonality manager's evaluation. Result were discussed in terms of role congruity theory (Eagly, Karau, 2002)
Author Ewa Magier-Łakomy
Ewa Magier-Łakomy,,
, Monika Pawłowska (Wydział Zamiejscowy w Sopocie)
Monika Pawłowska,,
- Wydział Zamiejscowy w Sopocie
Journal seriesPrace Naukowe Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku, ISSN 1899-9867, (B 6 pkt)
Issue year2014
Abstract in PolishStyl zarządzania zorientowany na zadanie kojarzy się z cechami stereotypowo przypisywanymi mężczyźnie, styl zorientowany na relacje wiązany jest ze stereotypowo rozumianą kobiecością. Celem przeprowadzonego badania było sprawdzenie czy płeć menedżera, jego styl zarzadzania oraz spójność pomiędzy nimi wpływa na ocenę kompetencji zawodowych oraz osobowości. Ocenie podlegały 3 wymiary kompetencji menedżerskich: skuteczność, odpowiedzialność, moralność oraz 10 wymiarów osobowościowych. Uzyskano istotne rezultaty w zakresie oceny moralności: menedżerowie zarządzający w styku zorientowanym na relacje byli oceniani jako bardziej moralni w porównaniu z menedżerami zorientowanymi na zadania. W pozostałych wymiarach kompetencji nie uzyskano istotnych różnic. W zakresie przypisywanych cech osobowości uzyskano wynik świadczący o wpływie płci i stylu zarządzania na ocenę siły oraz racjonalności menedżera. W artykule podjęto dyskusję wyników w odniesieniu do koncepcji spójności stylu z rolą społeczną wyznaczaną płcią (Eagly, Karau, 2002 .
prace-naukowe.pdf of 14-09-2015
2.17 MB
Dorobek Naukowy - Preview URLhttp://dn.swps.edu.pl/Podglad.aspx?WpisID=15675
Dorobek Naukowy - Approve URLhttp://dn.swps.edu.pl/Biuro/ZatwierdzanieWpisu.aspx?WpisID=15675