Makiawelizm w rodzinach: analiza współzależności między poziomem makiawelizmu dorosłych dzieci i ich rodziców

Anna Siwy-Hudowska , Irena Pilch

Machiavellianism is the term describing personality syndrome that can be attributed to people who achieve their aim by interpersonal manipulation. Despite the extensive literature describing the differences in machiavellians and non-machiavellians, little is known about the biological and environmental determinants of Machiavellianism. The aim of the study was to examine whether between spouses and between parents and their children, there is a significant similarity in Machiavellianism. Heritability coefficient for this trait was also estimated. In the research participated 131 biological families consisting of both parents and a child. The analyses were performed according to the age and sex of the children. There were positive correlations between Machiavellianism of spouses and between Machiavellianism of fathers and their children, especially sons. There was no similarity between parents and their children over the age of 20. The value of Machiavellianism heritability coefficient was 26% in the group of families with younger children, and 11% in the group of families with older children. It would be important to examine the specificity of environmental influences in the formation of Machiavellian personality in future research.
Author Anna Siwy-Hudowska (Wydział Psychologii)
Anna Siwy-Hudowska,,
- Wydział Psychologii
, Irena Pilch
Irena Pilch,,
Other language title versionsMACHIAVELLIANISM IN FAMILIES: ANALYSIS OF relationships BETWEEN THE MACHIAVELLIANISM LEVEL OF GROWN-UP CHILDREN AND THEIR PARENTS
Journal seriesStudia Psychologiczne (eng. Psychological Studies), ISSN 0081-685X, (B 10 pkt)
Issue year2014
Keywords in Polish makiawelizm, osobowość, genetyka zachowania
Keywords in EnglishMachiavellianism, personality, behavior genetics
Abstract in PolishMakiawelizm jest pojęciem opisującym syndrom osobowości przypisywany osobom osiągającym cele drogą manipulacji interpersonalnej. Mimo obszernej literatury opisującej różnice w funkcjonowaniu osób makiawelicznych i niemakiawelicznych, niewiele wiadomo o biologicznych i środowiskowych uwarunkowaniach makiawelizmu. Celem badania było sprawdzenie, czy między małżonkami oraz między rodzicami i ich dziećmi istnieje istotne podobieństwo w zakresie makiawelizmu. Dokonano także oszacowania wskaźnika odziedziczalności tej cechy. W badaniach wzięło udział 131 rodzin biologicznych, składających się z obojga rodziców i jednego dziecka. Analizy przeprowadzono w podziale na wiek i płeć dzieci. Wykazano dodatnią korelację między makiawelizmem małżonków oraz między makiawelizmem ojców i ich dzieci, zwłaszcza synów. Wskazano także na brak podobieństwa w zakresie tej cechy między rodzicami a dziećmi w wieku powyżej 20 lat. Szacunkowa wartość wskaźnika odziedziczalności dla makiawelizmu wyniosła 26% w grupie rodzin z młodszymi dziećmi i 11% w grupie ze starszymi dziećmi. Istotne w kolejnych badaniach byłoby dokładniejsze zbadanie specyfiki wpływów środowiskowych w kształtowaniu się makiawelizmu.
DOIDOI: 10.2478/v10167-010-0086-3
URL http://studiapsychologiczne.pl/abstracted.php?level=4&id_issue=878097&dz=s6
Makiawelizm-w-rodzinach-wersja-final.pdf of 14-09-2015
436.6 KB