„Podstawą obcowania jest pamięć”. Psychologiczny wymiar odczuwania czasu na przykładzie osoby z demencją typu Alzheimera

Agnieszka Kamińska

Abstract

 
Author Agnieszka Kamińska (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Agnieszka Kamińska,,
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Journal seriesKultura i edukacja, ISSN 1230-266X, (B 12 pkt)
Issue year2015
VolKiE 1.2015
No1 (107)
Pages210-231
Abstract in PolishW pracy przedstawiono, jak zaburzenia spowodowane chorobą neurodegeneracyjną wpływają na stopniową dezintegrację pamięci, a co za tym idzie, powodują rozpad osobowości, zanikanie poczucia tożsamości oraz utratę możliwości zlokalizowania siebie na osi temporalnej. Na podstawie analizy konkretnego przypadku wykazano, że utrata pamięci, to utrata doświadczenia, a zatem i osobistej historii życia. Jednym z celów pracy jest jednak nie tyle opis degradacji ile charakterystyka typów zachowań charakterystycznych dla osób z chorobą Alzheimera w procesach komunikacyjnych angażujących pamięć. W artykule opisano przypadek osiemdziesięcioletniej kobiety z poważnie zaburzonym postrzeganiem czasu. Potrafi ona poprawnie wymienić nazwy dni tygodnia, miesięcy, pór roku, jednak nie jest to równoznaczne z umiejętnością scharakteryzowania konkretnej sytuacji czasowej. Materiał badawczy zebrano podczas swobodnych rozmów, przeprowadzanych na pojawiające się spontanicznie tematy. Dotyczyły one jej życia codziennego, zdarzeń z jej przeszłości, życia jej dzieci.
Languagepl polski
File
KiE-1-2015.pdf of 14-09-2015
3.41 MB
Score (nominal)12
Citation count*
Additional fields
Dorobek Naukowy - Preview URLhttp://dn.swps.edu.pl/Podglad.aspx?WpisID=16373
Dorobek Naukowy - Approve URLhttp://dn.swps.edu.pl/Biuro/ZatwierdzanieWpisu.aspx?WpisID=16373
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?