Poczucie własnej skuteczności (ogólne i specyficzne) i cechy Wielkiej Piątki a efektywność treningu do roli przedsiębiorcy

Magdalena Kaczmarek

Abstract

Celem badań była analiza skuteczności cyklu kursów przedsiębiorczości, prowadzonych w oparciu o metodykę kształcenia zaproponowaną przez Ostwerwaldera i Pigneura (2012) oraz analiza predyktorów tej skuteczności z obszaru różnic indywidualnych. Wzięto pod uwagę takie zmienne jak poczucie skuteczności – tak zgeneralizowane jak i odnoszące się do działań przedsiębiorcy - oraz cechy osobowości w ujęciu Wielkiej Piątki. Analizy zostały poprzedzone przeglądem literatury dotyczącym badań nad efektywnością edukacji w zakresie przedsiębiorczości. W badaniu podłużnym analizowano dane zebrane od 124 osób. Sformułowano szereg hipotez, z których większość uzyskała potwierdzenie. Uczestnicy kursów różnili się tendencjami osobowościowymi od swoich rówieśników, a kurs okazał się skuteczny zwiększając zarówno wiedzę o przedsiębiorczości, motywację do prowadzenia firmy oraz przedsiębiorcze poczucie skuteczności. Ta ostatnia miara uznana przez nas za element kapitału osobistego okazała się także najistotniejszym predyktorem poszczególnych miar skuteczności kursu.
Author Magdalena Kaczmarek (Wydział Psychologii)
Magdalena Kaczmarek,,
- Wydział Psychologii
Journal seriesStudia Psychologiczne (eng. Psychological Studies), ISSN 0081-685X, (B 10 pkt)
Issue year2014
Vol52
No4
Pages42-50
Publication size in sheets0.5
Keywords in Polishprzedsiębiorczość, poczucie skuteczności, Wielka Piątka, edukacja do przedsiębiorczości
DOIDOI:10.2478/V10167-010-0098-9
URL http://studiapsychologiczne.pl/abstracted.php?level=5&ICID=1155406
Languagepl polski
File
fulltext511.pdf 128.1 KB
Additional file
Scan_kaczmarek2.pdf 191.75 KB
Score (nominal)10
Citation count*
Additional fields
Dorobek Naukowy - Preview URLhttp://dn.swps.edu.pl/Podglad.aspx?WpisID=16806
Dorobek Naukowy - Approve URLhttp://dn.swps.edu.pl/Biuro/ZatwierdzanieWpisu.aspx?WpisID=16806
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?