Rola wyobraźni w pamięci zdań

Justyna Olszewska , Alicja Grochowska , Magdalena Gąsiorowska

The present experiment was based on the assumption that text comprehension involves inferential thinking (Johnson, Bransford & Solomon, 1973). Using two different ways of encoding information: imagery vs. non-imagery, we revealed that the imagery instruction led to higher rate of falsely recognized information. Moreover, those who used imagery strategy were more confident in their responses to falsely recognized sentences. The results are discussed in the source monitoring framework and situation models theory.
Author Justyna Olszewska
Justyna Olszewska,,
, Alicja Grochowska (Wydział Psychologii)
Alicja Grochowska,,
- Wydział Psychologii
, Magdalena Gąsiorowska (Wydział Psychologii)
Magdalena Gąsiorowska,,
- Wydział Psychologii
Journal seriesPrzeglad Psychologiczny (The Review of Psychology. Official Journal of the Polish Psychological Association), ISSN 0048-5675, (B 12 pkt)
Issue year2014
Abstract in PolishRola wyobraźni w pamięci zdań. Celem prezentowanego badania było sprawdzenie tego, czy włączanie do pamięci tekstu takich elementów, o których można tylko wnioskować, zależy od sposobu kodowania tych informacji (Johnson, Bransford i Solomon, 1973). Zastosowano dwa rodzaje instrukcji: wyobrażeniową oraz pojęciową i wykazano, że wyobrażeniowa strategia kodowania sprzyjała błędnym rozpoznaniom opisów zdarzeń, w porównaniu ze strategią pojęciową. Ponadto wykazano, że osoby kodujące opisy zdarzeń w sposób wyobrażeniowy charakteryzowała wyższa pewność udzielanych odpowiedzi, co szczególnie widoczne było w stosunku do odpowiedzi błędnych, niż osoby stosujące strategię pojęciową. Rezultaty omawiane są w kontekście teorii monitorowania źródła oraz modeli sytuacyjnych.
ROLA-WYOBRAZNI-W-PAMIECI-ZDAN-TEKST.pdf of 14-09-2015
277.54 KB
Additional file
Scan_gasiorowska_all.pdf 271.18 KB