Utilitas publica z perspektywy prawa rzymskiego i polskiego

Bronisław Sitek

The concept of "public utility", used in contemporary language of the law and juridical language, was also used in Roman law as utilitas publica. This concept allows to separate the public sphere from the private sector. However, the boundary between sphere of public sphere and private sector have not always been blurred since ancient times. In ancient Rome, the boundary between what was public and what was private was changing and depended on a type of political system, an understanding of the public good or the boundaries of individual’s autonomy. In contemporary times there is also a debate over how far should the powers of the State reach. There is even a discussion about the redefinition of the State, and even about the need for withdrawing the State from the areas of activities traditionally belonging to its empire. It is assumed that the public utility is a service as well as leading production used to meet the needs of all people in a continuous manner. It is not required, that this availability is truly enjoyed by all.
Author Bronisław Sitek (Wydział Prawa)
Bronisław Sitek,,
- Wydział Prawa
Journal seriesThemis Polska Nova, ISSN 2084-4522, (B 4 pkt)
Issue year2014
Vol1 (6)
Abstract in PolishKluczowym współcześnie problemem jest zakres podmiotowy świadczenia usług użyteczności publicznej. Państwo totalitarne i opiekuńcze XIX i XX wieku zrodziło stereotyp koncepcji zaspokojenia wszystkich potrzeb człowieka, właściwie od urodzenia aż do śmierci. W drugiej połowie XX wieku, zwłaszcza w USA, zrodziła się dyskusja nad jakością usług użyteczności publicznej świadczonych przez państwo i ewentualną potrzebą ich komercjalizacji. W konsekwencji większość tych usług, podobnie jak i produkcja o charakterze użyteczności publicznej została sprywatyzowana, np. Poczta Polska, PKP, PLK czy porty morskie. Współcześnie nie jest zatem ważne jaki status posiada jednostka świadcząca usługi z zakresu użyteczności publicznej. Mogą to być, i coraz częściej tak jest, instytucje prywatne, np. spółki prawa handlowego, fundacje, stowarzyszenia czy związki wyznaniowe. Ważne jest natomiast, aby ich działalność, tj. usługi lub produkcja spełniała wymogi użyteczności publicznej, czyli aby mógł korzystać z nich ogół ludzi w sposób ciągłu i bezpieczny.
Sobczak-.docx of 14-09-2015
158.94 KB
Citation count*3 (2020-06-15)
Dorobek Naukowy - Preview URLhttp://dn.swps.edu.pl/Podglad.aspx?WpisID=18111