Postrzegane postawy rodziców i reaktywność pracowników a zadowolenie z pracy

Rafał Jaros , Anna Zalewska

Celem prezentowanych badań jest sprawdzenie czy reaktywność oraz postawy rodzicielskie doświadczane w dzieciństwie wiążą się z poznawczym  i afektywnym zadowoleniem z pracy. W badaniach uczestniczyło 128 przedstawicieli różnych zawodów (64 kobiety i 64 mężczyzn) w wieku 18-57 lat. Wykorzystano: Skalę Afektu w Pracy do pomiaru afektywnego aspektu zadowolenia z pracy, Skalę Satysfakcji z Pracy określającą poznawczy aspekt zadowolenia z pracy,  Kwestionariusz Reaktywności, z którego wzięto pod uwagę tylko wymiar ogólnej reaktywności oraz Kwestionariusz PCR do pomiaru spostrzeganych postaw rodzicielskich. Część postaw rodzicielskich wykazuje związki z zadowoleniem z pracy, a z przeprowadzonych analiz regresji wynika, że afekt pozytywny w pracy jest najlepiej wyjaśniany przez reaktywność i postawę ojca ochraniającego (zmienne te wyjaśniają razem ok. 17 % wariancji afektu pozytywnego). Afekt negatywny w pracy jest najlepiej przewidywany przez reaktywność - 5,5% wariancji, natomiast dla satysfakcji z pracy najlepszym predyktorem jest postawa ojca kochającego – wyjaśnia ok. 10% wariancji. Wyniki wskazują także, że reaktywność modyfikuje związki zadowolenia z pracy z postawami rodzicielskimi (jest ich moderatorem) -  u osób niskoreaktywnych częściej występują istotne związki zadowolenia z pracy z postawami matki, a u osób wysokoreaktywnych z postawami ojca.
Author Rafał Jaros
Rafał Jaros,,
, Anna Zalewska (Wydział Psychologii)
Anna Zalewska,,