Czy lata III Rzeczypospolitej były "czasem pamięci"?

Piotr Kwiatkowski

Abstract

Wielu autorów z różnych krajów zauważyło, że po dziesięcioleciach amnezji i fascynacji przyszłością, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku nastąpił w kręgu cywilizacji zachodniej „boom pamięci”, czas „erupcji pamięci”. Fascynacja przeszłością znajduje wyraz w dyskusjach prowadzonych w elitarnych kręgach uczonych, przywódców politycznych czy artystów, ale także w działaniach zwykłych ludzi należących do różnych warstw i środowisk. Wiele wskazuje, że ta wezbrana fala nie ominęła Polski, choć publiczny dyskurs skoncentrowany na pamięci zbiorowej rozwijał się stopniowo - zaczęły się w naszym kraju nasilać w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia i przybrały postać intensywnych, trwających latami sporów skupionych na doświadczeniach XX wieku, zwłaszcza - na latach komunizmu oraz stosunkach z innymi narodami.
Author Piotr Kwiatkowski (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Piotr Kwiatkowski,,
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Pages125 - 166
Publication size in sheets0
Book Szpociński Andrzej (eds.): Pamięć zbiorowa jako czynnik integracji i źródło konfliktów, 2009, Wydawnictwo Naukowe "Scholar", Collegium Civitas Press
Languagepl polski
Score (nominal)4
Citation count*23 (2021-01-20)
Additional fields
Dorobek Naukowy - Preview URLhttp://dn.swps.edu.pl/Podglad.aspx?WpisID=4468
Dorobek Naukowy - Approve URLhttp://dn.swps.edu.pl/Biuro/ZatwierdzanieWpisu.aspx?WpisID=4468
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?