Osobowościowe markery przedsiębiorczości

Ryszard Studenski , Anna Studenska

Hipotetycznie założono, że przedsiębiorczość jest wieloczynnikowym, ciągłym wymiarem podmiotowym pozostającym w związku z cechami osobowości, skłonnością do ryzyka finansowego, inteligencją i postawą akceptującą pracę na własny rachunek. Opracowano narzędzie do diagnozowania przedsiębiorczości (alfa = 0,90) oraz trzyczynnikowy kwestionariusz postaw do pomiaru przedsiębiorczości. W badaniach 260 osób potwierdzono prawdziwość hipotezy o ciągłości zmiennej przedsiębiorczość. Stwierdzono czteroczynnikową jej strukturę oraz wyróżniono następujące predyktory przedsiębiorczości: transgresja, ekstrawersja, nonkonformizm oraz niewerbalna inteligencja.
Author Ryszard Studenski (Wydział Zamiejscowy w Katowicach)
Ryszard Studenski,,
- Wydział Zamiejscowy w Katowicach
, Anna Studenska
Anna Studenska,,
Book Strzałecki Andrzej, Lizurej Alicja (eds.), Witkowski Stanisław, Domurat Artur, Wiśniewska Anna, Stasiakiewicz Michał, Strzałecki Andrzej, Nosal Czesław, Studenski Ryszard, Studenska Anna, Trzebińska Ewa, Kupis Marcelina, Tokarz Aleksandra, Trzebińska Monika, Łaguna Mariola, Zaleśkiewicz Tomasz, Piskorz Zbigniew, Basińska Beata, Cieślak Roman, Doroszewicz Krystyna, Dej Dominika, Stephan Ute, Ślaski Sławomir, Mendecka Grażyna, Mojżesz Judyta, Czarnecki Piotr, Matusiak Krzysztof, Kowalik Marcin, Tkaczyk Bartłomiej, Zjawiony Tomasz, Lizurej Alicja: Innowacyjna przedsiębiorczość. Teorie, badania, zastosowania praktyczne, perspektywa psychologiczna, 2011, ACADEMICA WYDAWNICTWO SWPS, ISBN 978-83-62443-16-1, 482 p.
swos-przedsiebiorczosc.jpg of 14-09-2015
1.69 MB
7.pdf of 14-09-2015
125.39 KB