O zadowolonej kobiecie sukcesu i jej niezbyt szczęśliwym partnerze, czyli jak (nie)zależność finansowa w związku wpływa na postrzeganą satysfakcję życiową kobiet i mężczyzn

Joanna Roszak , Roksana Pałucka , Kamila Rykaczewska

The goal of the present experiment was to verify how financial independence / dependence  of target persons on their intimate partner may relate to how respondents evaluate their life satisfaction. We also asked about whether gender egalitarianism of respondents relates to their evaluations of target persons in that respect. The sample comprised of 80 students (men and women), aged 19-33. It turned out that male respondents evaluated life satisfaction of financially independent male targets higher than of those who were financially dependent on their female partners. At the same time there were no differences in how female respondents evaluated life satisfaction of financially independent and dependent female targets. The results are interpreted as suggesting that the stereotype of „masculinity” evolves slower, than this of „femininity”, as traditional and nontraditional women were evaluated as having identical chances of being satisfied with life. The study also proved that gender egalitarian beliefs are positively related with evaluations of life satisfaction of non-stereotypical persons.
Author Joanna Roszak (Wydział Psychologii)
Joanna Roszak,,
- Wydział Psychologii
, Roksana Pałucka
Roksana Pałucka,,
, Kamila Rykaczewska
Kamila Rykaczewska,,
Publication size in sheets0
Book Chybicka Aneta, Kosakowska-Berezecka Natasza, Pawlicka Paulina (eds.): Podróże między kobiecością a męskością, 2012, Oficyna Wydawnicza "Impuls"
Abstract in PolishPrzeprowadzono eksperyment mający na celu sprawdzenie jak zależność (lub niezależność) finansowa od partnera / partnerki w związku wiąże się z oceną poczucia satysfakcji z życia kobiet i mężczyzn dokonywaną przez inne osoby. Zadano też pytanie o rolę egalitaryzmu poglądów osoby oceniającej w kształtowaniu tych ocen. Osobami badanymi były studentki i studenci w wieku 19-33 lat (N = 80). Okazało się, że poziom satysfakcji mężczyzny niezależnego finansowo od partnerki był przez respondentów oceniany jako istotnie wyższy od poziomu satysfakcji mężczyzny zależnego. Natomiast nie było istotnych różnic w dokonanej przez respondentki ocenie kobiety zależnej i niezależnej finansowo. Wyniki te mogą pośrednio świadczyć o wolniejszych przemianach stereotypu „męskości” oraz rozszerzeniu stereotypu „kobiecości”, w ramach którego zarówno kobieta tradycyjna, jak i ta niestereotypowa są oceniane, jako mające równe szanse na bycie zadowolonymi z życia. Wykazano też rolę egalitaryzmu poglądów w kształtowaniu wyższych ocen satysfakcji życiowej osób niestereotypowych.
URL http://www.impulsoficyna.com.pl/zapowiedzi/podroze-miedzy-kobiecoscia-a-meskoscia,1391.html
Podrozemiedzy-kobiecoscia-50-okladka.JPG of 14-09-2015
373.43 KB
Pierwsza-strona-dane-wydawnictwa-rok-wydania-tytu-ksiazki-oraz-pe-ny-spis-tresci.pdf of 14-09-2015