Wpływ okresu przekwitania na zmiany budowy somatycznej kobiet po 50 roku życia

Izabela Zając-Gawlak , Dariusz Pośpiech , Dorota Groffik , Miroslava Přidalová , Aleksandra Kroemeke , Aleš Gába , Wojciech Wąsowicz

WSTĘP. Kobiety po pięćdziesiątym roku życia coraz częściej nadal są aktywne zawodowo, niektóre z nich w tym momencie rozpoczynają najlepszy okres swojego życia. Jednocześnie w tym czasie stopniowo wygasa u nich czynność jajników i w konsekwencji spada produkcja estrogenów i gestagenów. Rozpoczyna się czas przekwitania niosący z sobą wiele często trudnych do zaakceptowania zmian.

MATERIAŁ I METODY. Celem badań była obiektywna ocena stopnia otłuszczenia i dystrybucji tkanki tłuszczowej u słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach i Chorzowie stosujących hormonalną terapię zastępczą.

Badaniami objęto 45 kobiet w wieku 51–79 lat, słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Katowic i Chorzowa. Do oceny Skład ciała mierzono przy pomocy urządzenia Inbody 720. W analizie uwzględniono: TBW (total body water mass) –całkowitą wodę w organizmie; BCM (body cell mass) – komórkową masę ciała; FFM (fat free mass) – beztłuszczową masę ciała; SMM (skeletal muscle mass) – masę mięśni szkieletowych; BFM (body fat mass) – ogólną masę tkanki tłuszczowej; PBF (percent body fat) – procentową zawartość tkanki tłuszczowej.

WNIOSKI. U kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą ogólne otłuszczenie i wskaźniki dystrybucji tkanki tłuszczowej istotnie różnią się (p<0,05) w stosunku od składu ciała kobiet które nie stosowały wspomnianej terapii. W obu badanych grupach słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Katowicach i Chorzowie średnie wartości ogólnego i segmentalnego otłuszczenia organizmu przekraczały zakresy normy.

Author Izabela Zając-Gawlak
Izabela Zając-Gawlak,,
, Dariusz Pośpiech
Dariusz Pośpiech ,,