Postawy wobec pieniędzy a kupowanie impulsywne

Agata Gąsiorowska

Abstract

Pieniądze wiążą się z zakupami nie tylko dlatego, że stanowią zasób ekonomiczny, środek płatniczy w procesie kupna towarów i usług, lecz także dla- tego, że zarówno traktowanie pieniędzy, jak i zakupów może odzwierciedlać pozaekonomiczne, emocjonalne i symboliczne konotacje przypisywane tym dwóm zjawiskom. W niniejszym artykule został więc przeanalizowany związek pomiędzy postawami wobec pieniędzy, które odzwierciedlają różnice indywidualne w zakresie przekonań i zachowań związanych z pieniędzmi oraz emocji, jakie wzbudzają one w ludziach, a skłonnością do kupowania impulsywnego. Przeprowadzono dwa badania, w których do pomiaru postaw wobec pieniędzy użyto kwestionariusz MAS Yamauchi i Templera (1982) oraz skalę postaw wobec pieniędzy SPP2008 (Gąsiorowska, 2008), a skłonność do kupowania impulsywnego mierzono skalami SKI (Gąsiorowska, 2003) oraz IBT (Rook, Fischer, 1995). Analiza wyników metodą regresji liniowej wykazała, że skłonność do kupowania impulsywnego wiąże się nie tylko z mało refleksyjnym sposobem zarządzania pieniędzmi, nastawionym raczej na wydawanie niż planowanie i oszczędzanie, lecz także z przekonaniem, że pieniądze stanowią źródło siły, władzy i prestiżu. 

Author Agata Gąsiorowska (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu)
Agata Gąsiorowska,,
- Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu
Pages205-223
Publication size in sheets0
Book Zawadzka Anna, Górnik-Durose Małgorzata (eds.): W supermarkecie szczęścia. O różnorodności zachowań konsumenckich w kontekście jakości życia, 2012, DIFIN
Languagepl polski
File
Gasiorowska-Postawy-Wobec-pieniedzy-a-kupowanie-impulsywne.pdf of 14-09-2015
185.78 KB
Score (nominal)4
Citation count*3 (2021-01-24)
Additional fields
Dorobek Naukowy - Preview URLhttp://dn.swps.edu.pl/Podglad.aspx?WpisID=9380
Dorobek Naukowy - Approve URLhttp://dn.swps.edu.pl/Biuro/ZatwierdzanieWpisu.aspx?WpisID=9380
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?