AIDS w wolnej Polsce. Obraz choroby i chorego w polskim reportażu prasowym po 1989 roku

Aleksandra Drzał-Sierocka

Niewątpliwie od 1981 roku, gdy po raz pierwszy rozpoznano AIDS jako nową jednostkę chorobową, bardzo zmienił się poziom naukowej wiedzy na jego temat. Otwartym pozostaje natomiast pytanie, na ile zmienił się sposób postrzegania choroby kreowany przez media masowe. Czy AIDS w powszechnej świadomości przestał już być „gejowskim rakiem”? Czy chorzy na AIDS i nosiciele wirusa HIV nie są już postrzegani przez otoczenie tylko jako osoby homoseksualne, wyjątkowo rozwiązłe seksualnie lub narkomani? Czy zmieniają się sposoby metaforyzacji choroby i towarzyszące jej określenia (plaga, dżuma, zaraza etc.)? Takie między innymi pytania zadam podczas analizy polskich reportaży napisanych po 1989 roku.

Jako materiał wybrałam teksty, które ukazały się w Dużym Formacie – dodatku do Gazety Wyborczej. Mozaika artykułów różnych autorów sporo mówi o sposobie postrzegania AIDS w Polsce. Punktem wyjścia będzie analiza zawartości połączona z elementami analizy semantycznej; z całą pewnością jednak formułując wnioski, wyjdę daleko poza dane liczbowe.

Słowa kluczowe: AIDS, medialne obrazy, reportaż

Author Aleksandra Drzał-Sierocka (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Aleksandra Drzał-Sierocka,,
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych