Przedsiębiorczość w okresie adolescencji i wczesnej dorosłości. O formowaniu się tożsamości nowego typu

Augustyn Bańka

Entrepreunership in the period of adolescence and earle maturity. On the forming the new type of person identity abstract

Summary: The main purpose of this article is to discuss the new tendencies in fie process of the functional adequacy between the chanaging labour market arid the vocational competencies, created by system of education, in the period of adolescence and early maturity. Entrepreunership is cosidered as the main vehicle leading to the process of forming the future capital of career. In the su­lfation of fundamental and fast changes of the labour market as well as the yielding the new forms of employment, the entrepreneurship of young people lakes important position, their responce to the market situation seems to be the most adequate. The forms of transition from education to labour market are at tie present time entirely different: the new are: work, career and the empoyabil-j%. Discontinuation and externalisation are the basic stimulators for entrepreuner-ihip. It is cosidered here as the number of personal resources of capital of ca-! leer and proactivity that are invested into the career capital.

Author Augustyn Bańka (Wydział Zamiejscowy w Katowicach)
Augustyn Bańka,,
- Wydział Zamiejscowy w Katowicach
Publication size in sheets1
Book Ratajczak Zofia (eds.), Ratajczak Zofia, Bańka Augustyn, Strykowska Maria, Mendecka Grażyna, Ochnik Dominika, Rosmus Renata, Niemczyński Adam, Dubiel Justyna, Klimas-Kuchtowa Ewa, Tomiczek Jan, Studenski Ryszard, Studenska Anna, Dembińska Aleksandra: Przedsiębiorczość. Źródła i uwarunkowania psychologiczne, 2012, Difin engram, ISBN 978-83-7641-697-7, 236 p.
Abstract in PolishStreszczenie: Celem rozdziału jest omówienie nowych tendencji w poszukiwaniu adekwatności funkcjonalnej między współczesnym rynkiem pracy a kompeten­cjami zawodowymi, które są nabywane przez człowieka w okresie adolescencji i wczesnej dorosłości. Przedsiębiorczość jest jednym ze środków wiodących do formowania się kapitału przyszłej kariery zawodowej. W sytuacji gwałtownych zmian zarówno na rynku pracy, jak i zmian w formach zatrudnienia przedsiębiorczość zajmuje szczególna pozycję, ponieważ jest to aktywność najbardziej ade­kwatna do tych zmian, determinuje ona nowe sposoby przechodzenia młodych ludzi z systemu edukacji na rynek pracy i zdobywania tzw. zdolności zatrudnie­niowej. Dyskontynuacja i eksternalizacja to główne stymulatory przedsiębiorczości.
przedsiebiorczosc.jpeg of 14-09-2015
156.27 KB
prze-tytulowa1.jpeg of 14-09-2015
680.76 KB