Kontakty w Internecie – substytut czy rozwój relacji społecznych? W jaki sposób Internet zmienia nasze życie.

Kamil Henne

W literaturze dotyczącej psychologicznych i społecznych skutków korzystania z Internetu trwa dyskusja, czy medium to wpływa pozytywnie na rozwój kontaktów społecznych, budowanie sieci wsparcia społecznego oraz zwiększanie dobrostanu psychicznego użytkowników; czy też przeciwnie – Internet niszczy sieci społeczne, obniża zaufanie, sprawia ludzi mniej szczęśliwymi. W czasach, kiedy Internet przestaje już być ekskluzywnym medium, dostępnym jedynie dla niewielkiej grupy społeczeństwa, warto podsumować dane naukowe na temat charakteru tego wpływu,

Analizy przedstawione w tym tekście pochodzą z trzech badań polskich: 1. Badania wykorzystania Internetu przeprowadzone na reprezentatywnej próbie Polaków; 2. Badania korzystania z Internetu przez polską młodzież; 3. Badania graczy w fabularne gry sieciowe. Wyniki pierwszych badań wskazują, że ci, którzy korzystają z Internetu (dłużej oraz bardziej intensywnie), mają wyższy poziomu zaufania, uczestniczą w większej liczbie aktywności obywatelskich, deklarują wyższe poczucie wsparcia społecznego, są także bardziej szczęśliwi. Wyniki drugich badań wskazują na mediacyjną rolę Internetu pomiędzy środowiskiem społecznym młodzieży a kapitałem społecznym młodzieży, szczególnie jeśli chodzi o typ wykorzystywanych usług sieciowych. Wyniki trzeciego badania pokazują, jak poziom dobrostanu psychologicznego u osób grających w gry sieciowe zależeć może od interakcji charakterystyk psychologicznych oraz sposobu korzystania z Internetu.

Wnioski, jakie płyną z opisywanych w tekście analiz wzmacniają tezę o pozytywnej funkcji wykorzystania Internetu dla podnoszenia jakości życia współczesnych ludzi - nie tylko jako medium wzmacniającego istniejący kapitał społeczny i szczęście ale także kompensującego pewne deficyty zasobów społecznych i psychologicznych. Ważnym czynnikiem okazuje się tu sposób korzystania z tego medium (ilość czasu korzystania ale też typ używanych usług internetowych), co przenosi dyskusję w inny nieco wymiar – aktualne pytanie brzmi „jak sposób korzystania z Internetu zmienia nasze życie”.

Author Kamil Henne (Wydział Psychologii)
Kamil Henne,,
- Wydział Psychologii
Publication size in sheets0