Erystyka w służbie show – analiza na przykładzie wybranego telewizyjnego programu publicystycznego o charakterze politycznym

Agnieszka Kamińska

Autor Agnieszka Kamińska (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Agnieszka Kamińska
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Paginacja367-389
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych1.1
Książka Kiklewicz Aleksander (red.): Папалінстыка — Полонистика — Polonistyka, vol. "Z okazji jubileuszu 90. rocznicy urodzin profesora Witolda Mańczaka", nr 2013 , 2013, CENTRUM BADAŃ EUROPY WSCHODNIEJ UNIWERSYTETU WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO W OLSZTYNIE, ISBN 978-83-61605-18-8, 425 s.
Streszczenie w języku polskimDziś już nikt nie ma wątpliwości, że doskonałe opanowanie sztuki prowadzenia sporów jest niezbędne, by osiągnąć medialny sukces. Znany i doświadczony dziennikarz, Kamil Durczok (Durczok, 2010, s. 590) wprost przyznaje, że „polityka jest dziś w Polsce zajęciem niezwykle bezwzględnym, grabieżczym i łupieżczym, a odbywa się w dużej mierze na oczach telewidzów. Stawka programu publicystycznego – jako pola starcia – bywa więc dla jego uczestników wysoka” . Marek Kochan (Kochan, 2005, s. 36) porównuje erystyczny spór w programie telewizyjnym do gry w szachy, gdzie „nie chodzi o zbijanie pionków, ale o danie mata królowi. Wygrywa ten, kto ma długofalowy plan i konsekwentnie go realizuje. Kto myśli o pionkach – przegrywa”. Najwięcej widzów zasiada przed telewizorami, by posłuchać wymiany zdań na tematy bezpośrednio ich dotyczące: podniesienia lub obniżenia podatków, podniesienia progu wieku emerytalnego, finansowania służby zdrowia czy przywrócenia kary śmierci. Dzięki wszechobecności telewizji program z udziałem dyskutantów mogą odbierać miliony widzów. Pokonanie rozmówcy na ich oczach, zwłaszcza jeśli dotyczy to polityka, jest gwarancją popularności i być może wygranych wyborów. Dlatego współcześnie czołowi politycy oraz najbardziej znani dziennikarze telewizyjni są zwykle szkoleni w technikach erystycznych (pokazuje to słynny film dokumentalny Marcela Łozińskiego z 2006 r. Jak to się robi, w którym autor zdradza kulisy takich szkoleń m.in. Andrzeja Leppera). Rolę umiejętności erystycznych w publicystycznym, medialnym sporze widać wyraźnie na przykładzie analizowanego poniżej programu Tomasz lis na żywo z udziałem Ryszarda Kalisza i Adama Hofmana. Uczestnicy sporu wykorzystali w nim niemal wszystkie możliwe chwyty erystyczne i inne językowe konstrukcje perswazyjne, dlatego właśnie warto przykład ten wnikliwie przeanalizować.
Językpl polski
Plik
AKaminska- Erystyka.pdf 7.16 MB
Punktacja (całkowita)5