Neurofizjologiczne uwarunkowania rozwoju dziecka -wpływ doświadczenia na rozwój układu nerwowego

Krystyna Rymarczyk

Nieodłącznym aspektem rozwoju układu nerwowego jest tworzenie się i przekształcanie neuronów. Liczba neuronów, które powstają na pierwszych etapach rozwoju układu nerwowego przekracza rzeczywiste potrzeby. Komórki, które nie otrzymają odpowiedniej stymulacji, nie utworzą aktywnych połączeń, zostaną usunięte z układu nerwowego. Podobny mechanizm redukcji dotyczy połączeń synaptycznych. Początkowo powstaje nadmiarowa liczna synaps i jak w przypadku neuronów, te nich, które nie będą wystarczająco aktywne, ulegną likwidacji. Chociaż większość połączeń nerwowych powstaje dzięki genetycznie zaprogramowanym interakcjom chemicznym, to jednak przy powstawaniu funkcjonalnych połączeń, aktywność neuronalna i pobudzenie synaptyczne (stymulacja, doświadczenie, bogate środowisko) odgrywa istotną rolę w końcowych etapach kształtowania się mózgu. Rozwój układu nerwowego wymaga skomplikowanego współoddziaływania pomiędzy precyzyjnie zsynchronizowanymi w czasie reakcjami chemicznymi. Potencjalne zagrożenia takie jak mutacje genetyczne, substancje toksyczne, czy szkodliwe wpływy środowiska mogą zaburzyć prawidłowy jego rozwój. W ostatnich latach zarówno w Polsce jak i na świecie notuje się wzrost częstości występowania zaburzeń neurorozwojowych takich jak autyzm czy zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Wyniki badań prowadzonych z wykorzystaniem technik obrazowania mózgu jednoznacznie wskazują, że zaburzenia te mają swoje źródło w budowie i funkcjonowaniu mózgu. W poniższym opracowaniu przedstawione zostaną wybrane zagadnienia dotyczące rozwoju układu nerwowego oraz wpływu doświadczenia na procesy rozwojowe. Omówione zostaną mechanizmy plastyczności neuronalnej. Przedstawione zostaną metody obrazowania mózgu oraz charakterystyka autyzmu w świetle badań prowadzonych z wykorzystaniem strukturalnego i funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.
Author Krystyna Rymarczyk (Wydział Psychologii)
Krystyna Rymarczyk,,
- Wydział Psychologii
Book Piotrowicz Radosław (eds.): Wczesna interwencja-pomoc dziecku i rodzinie. Interdyscyplinarne uwarunkowania rozwoju małego dziecka (wybrane zagadnienia), 2014, Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej