Nowe nowe wartości informacyjne

Marek Palczewski

News values specify whether the event is worthy of publication. For many years for the core values were the ones that appeared in the Galtung and Ruge or Harcup and O'Neill taxonomies. Among these values were current events, relevance, surprise, meaningfulness, personalization, a reference to the elites and negativism. However, in the last period of this set have joined the new values associated with the advent of the Internet, such as multimedia, brevity and interactivity. New technology changed the culture of news and news values.
Author Marek Palczewski (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Marek Palczewski,,
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Book Graszewicz Marek, Stasiuk-Krajewska Karina (eds.): Teorie Mediów i Komunikacji, vol. Od teorii do empiri, no. VII , 2014, Oficyna Wydawnicza Atut, ISBN 978-83-7977-062-5, 400 p.
Abstract in Polishpolskim. Wartości informacyjne określają czy dane wydarzenie jest warte publikacji. Przez wiele lat za podstawowe wartości uchodziły te, które pojawiły się w klasyfikacjach Galtunga i Ruge oraz Harcupa i O’Neill. Do tych wartości zaliczano m.in. aktualność, zaskoczenie, ważność, personalizację, odniesienie do elit oraz negatywizm. Jednak w ostatnim okresie do tego zbioru dołączyły nowe wartości związane z pojawieniem się Internetu, takie jak między innymi: multimedialność, zwięzłość i interaktywność. Nowa technologia zmienia kulturę newsa i wartości informacyjne brane pod uwagę w procesie gatekeepingu.
Nowe-nowe-wartosci-informacyjne.pdf of 14-09-2015
349.01 KB
Teorie-mediow-i-komunikacji-VII.pdf of 14-09-2015
163.3 KB