Esej o polskim sektorze pozarządowym w kulturze i jednej fundacji

Dorota Ilczuk

Abstract

W ostatnich latach tempo wzrostu liczby organizacji pozarządowych w Polsce wykazuje tendencje stabilizujące. Być może potrzeby w tej dziedzinie zostały już częściowo zaspokojone lub jest to efekt braku formuły prawnej do tego, aby działające na zasadach nonprofit organizacje mogły pełnić nowe funkcje: producenta i dostawcy dóbr i usług kulturalnych. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że warunki prowadzenia działalności w formule nonprofit zniechęcają do nowych inicjatyw założycielskich. Jednak musimy zdecydowanie podkreślić, że w dalszym ciągu jest to sektor niezwykle aktywny i tętniący życiem. Zmieniają się jego funkcje. Staje przed nowymi wyzwaniami: profesjonalizacją i stabilizacją, w tym pozytywnym znaczeniu odnoszącym się do minimalnego bezpieczeństwa egzystencji. To dwa konieczne warunki jego rozwoju. Tylko wtedy organizacje sektora zaoszczędzą energię traconą w nerwowej walki o przetrwanie i spożytkują ją na planowanie przyszłości. Dlatego warto powtarzać, że chociaż jest już wiele organizacji pozarządowych, które aktywnie działają w tym obszarze, to jednak ich realna siła jest nadal stanowczo za mała. Odpowiedniego rozmachu działań nie można osiągnąć nawet dzięki zaangażowaniu rzesz woluntariuszy. I tutaj wracamy do konieczności zapewnienia stabilizacji finansowej polskiego sektora pozarządowego w obszarze kultury być może właśnie poprzez publiczne strukturalne wsparcie dla jego organizacji. Jak takie strukturalne wsparcie powinno wyglądać? Nad tym trzeba się poważnie zastanowić. Przecież nie z automatu dla wszystkich, zdecydowanie dla wyróżniających się i wytrwałych. Ale co wtedy z młodymi, przynoszącymi nowe świeże idee? Nie może ono w żaden sposób ograniczać niezależności sektora. Powinno być dalekie od demotywacji do działania. I na tyle jasne i transparentne, aby nie korzystały na nim wyłącznie istniejące grupy nacisku, nawet te pochodzące z wewnątrz sektora. Niezależnie od ostatecznej formy tego wsparcia na pewno nie będą to pieniądze ani duże ani stracone. Myślmy o tym WSZYSCY, bo może to być kamień milowy rozwoju sektora pozarządowego w Polsce.
Author Dorota Ilczuk (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Dorota Ilczuk,,
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Pages95-106
Publication size in sheets0.6
Book Gaweł Łukasz, Kędziora Alicja (eds.): Szalony kto nie chce wyżej jeżeli może, vol. Księga Jubileuszowa Profesora Emila Orzechowskiego, 2014, ATTYKA, ISBN 978-83-62139-79-8, 475 p.
Languagepl polski
File
zdjecie-1.JPG of 14-09-2015
1.13 MB
zdjecie-2.JPG of 14-09-2015
1.32 MB
zdjecie-3.JPG of 14-09-2015
1.11 MB
zdjecie.JPG of 14-09-2015
1.29 MB
zdjecie.JPG of 14-09-2015
1.29 MB
Score (nominal)5
Citation count*
Additional fields
Dorobek Naukowy - Preview URLhttp://dn.swps.edu.pl/Podglad.aspx?WpisID=17070
Dorobek Naukowy - Approve URLhttp://dn.swps.edu.pl/Biuro/ZatwierdzanieWpisu.aspx?WpisID=17070
Cite
Share Share

Get link to the record


* presented citation count is obtained through Internet information analysis and it is close to the number calculated by the Publish or Perish system.
Back
Confirmation
Are you sure?