Samo się nie myśli

Alina Kolańczyk

Jest to rozdział podsumowujący wszystkie badania (13 eksperymentów) opisanych w monografii. Przypomniano podstawowe twierdzenia, jaki konstytuują model afektywnej samoregulacji procesów poznawczych. Większość z nich została zweryfikowana pozytywnie. Paradoks afektywnego „samo się myślenia” polega na tym, że procesy nieświadomego wartościowania (wzbudzania afektu) pojawiają się wówczas, gdy cel stanowi rzeczywistą wartość dla podmiotu, silnie motywuje i nasila także procesy samokontroli. Natomiast filtr uwagi w sytuacji zagrożenia zależy od rodzaju nastawienia obronnego i może decydować  o wrażliwej asymilacji w celu przeinterpretowania zagrożenia, albo też o nadaktywności mechanizmu orientacyjnego i chwilowej dezorientacji represorów i osób wysoko-lękowych.
Author Alina Kolańczyk (Wydział Zamiejscowy w Sopocie)
Alina Kolańczyk,,
- Wydział Zamiejscowy w Sopocie
Book Kolańczyk Alina (eds.), Kolańczyk Alina, Roczniewska Marta, Reszko Marta, Kwaśnik Marta: Samo się nie myśli Afekt w procesach poznawczych, 2014, SMAK SŁOWA, ISBN 978-83-64846-09-0, 208 p.
spis-tresci-1.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
spis-tresci-2.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
samo sie nie mysli.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
spis-tresci-1.pdf of 14-09-2015