Rozproszone społeczeństwo: od wielkich centrów wytwórczych do osobistych przemysłów

Kazimierz Krzysztofek

The paper is focused on the analysis of some new phenomena in the field of work. Taking up this problem is important if one is keen on grasping the new shapes of a society that is emerging on our eyes. This allows us to be aware of new dimensions of the problem under the conditions of the technological society which sociology must cope with. The new discourse on work says that we are witnessing the emergence of a dispersed, personalized and hiper-individualistic society. It produces diversity of varied facts, processes and phenomena. We have to deal with the social construction of reality. There is more and more of this due to the exponential growth of interactions and relations brought about by the new efficient ICTs. This is leading to the dispersion as well as personalization of both material and immaterial work which is tantamount with the transfer of the Internet logic onto all other spheres of manufacturing. This is becoming possible and feasible owing to the fact that ITs reverse the trend of socio-economic development based up to date on the mass character of production, consumption and society in its totality. In this way the Internet is directing the human civilization in another trajectory, i.e. – demassification. The new technological infrastructure in the age of computer and networks enables a dispersed creation and circulation of information.
Autor Kazimierz Krzysztofek (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Kazimierz Krzysztofek
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Paginacja23-62
Objętość publikacji w arkuszach wydawniczych1.95
Książka Siuda Piotr, Żaglewski Tomasz (red.): Prosumpcja: między podejściem apokaliptycznym i emancypującym, 2015, Katedra. Wydawnictwo Naukowe, ISBN 9788363434335
Streszczenie w języku polskimW referacie koncentruję się na analizie tych dwóch trendów bez rozstrzygania, na ile są one sprzeczne, na ile komplementarne, nawzajem się wzmacniające, na ile zaś plasują się w różnych porządkach i nie można ich analizować na jednej podziałce. W moim przekonaniu pochylenie się nad tym problemem jest najistotniejsze, jeśli chce się uchwycić kształty społeczeństwa, jakie się rodzi na ich przecięciu. To pozwoli uchwycić nowe wymiary problemu, w warunkach społeczeństwa technologicznego, z którym to problemem socjologia musi się na nowo zmierzyć. Analiza tych dwóch trendów to zarazem krytyczna analiza dwóch dyskursów, z których każdy bierze część za całość. Pierwszy dyskurs traktuje o społeczeństwie rozproszonym, spersonalizowanym, hiperindywidualistycznym. Drugi mówi o społeczeństwie zmierzającym do biurokratyzacji, proceduralizacji, kwantyfikacji itp.. Między tymi procesami zachodzi zarówno relacja wymiany jak i konfliktu. Z jednej strony one się nawzajem napędzają jako pozytywne sprzężenie zwrotne – a tylko takie wywołuje zmianę - z drugiej zaś wzajemnie się opozycjonują.
Językpl polski
Plik
prosumpcja1.pdf z dnia 14-09-2015
27.95 KB