Bycie na szczycie: poczucie kontroli osobistej i kontroli nad innymi jako odrębne mechanizmy psychologiczne

Aleksandra Cisłak-Wójcik , Aleksandra Cichocka , Marta Marchlewska

n/a
Author Aleksandra Cisłak-Wójcik (Wydział Psychologii w Warszawie)
Aleksandra Cisłak-Wójcik,,
- Wydział Psychologii w Warszawie
, Aleksandra Cichocka
Aleksandra Cichocka,,
, Marta Marchlewska
Marta Marchlewska,,
Book Kofta Mirosław, Rędzio Anna: Poczucie kontroli i niepewność: konsekwencje dla rozumienia świata społecznego, 2020, Wydawnictwo Liberi Libri, 322 p.
Keywords in original languagekontrola osobista, władza, pozycja w hierarchii, behawioralne systemy dążenia–hamowania, agresja, eksploatacja
Abstract in original languageW rozdziale dokonujemy analizy pojęć i przeglądu badań poświęconych kontroli osobistej i kontroli nad innymi oraz podejmujemy próbę integracji tych dwóch – często odrębnych – nurtów badawczych. Choć kontrola osobista i kontrola nad innymi – zwana także władzą – mogą mieć wspólne źródła w wysokiej pozycji społecznej, to wiążą się z odmiennymi konsekwencjami dla jednostek i relacji społecznych. Prezentowany tu przegląd wskazuje, że konsekwencje te są przeciwstawne dla aktywizacji behawioralnych systemów dążenia–hamowania oraz dla przetwarzania informacji. W szczególności, w rozdziale tym pokazujemy, że kontrola osobista i kontrola nad innymi mają inne konsekwencje nie tylko dla samych jednostek, ale i ich społecznego otoczenia. Osoby sprawujące władzę mają skłonność do eksploatacji, a także agresji werbalnej, natomiast wysoka kontrola osobista ogranicza te negatywne tendencje. Podsumowując, dokonany w rozdziale przegląd badań pokazuje psychologiczną odrębność kontroli osobistej i kontroli nad innymi.
bycie na szczycie.pdf 270 KB
Additional file