Rośliny krain zmyślonych — o zielnikach i wytwarzaniu miejsc

Monika Sadowska

Tekst jest próbą krytyczno-afirmatywnego spojrzenia na zielniki i ich twórców. Historyczne powiązania zielników z praktykami związanymi z przemocą i ekonomicznie ukierunkowanym traktowaniem roślin, w tym z kolonializmem, zostaje zestawione z koncepcjami wytwarzania tożsamości powiązanymi z umiłowaniem miejsca. Autorka przedstawia sylwetki księdza Władysława Michała Zaleskiego oraz Elizy Orzeszkowej w perspektywie tworzonych przez nich przez lata albumów botanicznych. Zaprezentowana w tekście refleksja dotycząca zielników i ich twórców osadza praktykę tworzenia kolekcji botanicznych w kontekście współczesnych problemów związanych z degradacją środowiska przyrodniczego, wskazując, że utracona przez hobbystycznie tworzone zielniki wartość w obrębie wytwarzania wiedzy naukowej staje się jednocześnie okazją do stworzenia więzi ze środowiskiem przyrodniczym.
Author Monika Sadowska (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie)
Monika Sadowska,,
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych w Warszawie
Journal seriesPrace Kulturoznawcze, ISSN 0860-6668, (0 pkt)