Gabriel Naudé (1600–1653): bibliotekarz, bibliograf, myśliciel

Aleksandra Porada

The article concerns the life and career of Gabriel Naudé (1600–1653), who worked as a librarian for the Henri II de Mesmes, cardinals Guido di Bagni, Richelieu and Mazarini. For the latter Naudé had created a great library from scratch, one that became the foundation of the current library of Institute de France. The article also presents the vision of a perfect library Naudé put down in 1627, in his work titled Advis pour dresser une bibliothèque, which he implemented for Mazzarini in the 40s of the 17th century. Said work, a first practical guide to establishing a library, is currently an undisputable classic.
Author Aleksandra Porada (Filia we Wrocławiu / II Wydział Psychologii we Wrocławiu)
Aleksandra Porada,,
- II Wydział Psychologii we Wrocławiu
Journal seriesBibliotekarz Podlaski. Ogólnopolskie naukowe pismo bibliotekoznawcze i bibliologiczne, ISSN 1640-7806, (B 7 pkt)
Issue year2018
Publication size in sheets1
Keywords in PolishGabriel Naudé; bibliotekoznawstwo; wczesna nowożytność; Francja
Keywords in EnglishGabriel Naudé; Library science; early modern period; France
Abstract in PolishArtykuł traktuje o życiu i karierze Gabriela Naudé (1600–1653), który pracował jako bibliotekarz dla Henri’ego II de Mesmes, kardynałów Guido di Bagniego, Richelieu i Mazariniego. Dla tego ostatniego Naudé stworzył od podstaw wielki księgozbiór, który stał się podstawą obecnej biblioteki Institute de France. Artykuł przedstawia także wizję doskonałej biblioteki, którą zawarł Naudé w wydanym w 1627 r. dziele pt. Advis pour dresser une bibliothèque i którą zrealizował na zlecenie kardynała Mazzariniego w latach czterdziestych XVII w. Dzieło to, będące pierwszym praktycznym poradnikiem dla osób pragnących założyć bibliotekę, ma obecnie status niekwestionowanego klasyka.
URL http://bibliotekarzpodlaski.ksiaznicapodlaska.pl/
Naude, Gabriel_tekst.pdf 883.85 KB