Architektura logotypu

Michał Jakubowicz

Summary: The article presents structural analysis of a logo (logotype of new major) and results of visual test. Visual readability test of a logo was performed on the basis of variable conditions for perception time of stimuli. Drawings made by thirty research participants are the subject of analysis. The outcome of gathered materials was a recommendation of a distinction to be made into visible, readable, single, multiple, dynamic, static elements and concepts which-when compared- define the perceptive architecture of analysed logo.
Author Michał Jakubowicz (Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu)
Michał Jakubowicz,,
- Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu
Book Grech Michał, Siemes Annette, Wszołek Mariusz (eds.): Badanie i projektowanie komunikacji 6 , Projektowanie komunikacji, vol. dedykowany, 2017, LIBRON, ISBN 978-83-65705-26-6, 513 p.
353efcf6aa94ec86ecde5e6706f6443451ba7646 (4).pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishlogo, logotyp, badanie percepcji obrazu, analiza wizualna.
Keywords in Englishlogo, Logotype, perception study, visual analysis
Abstract in PolishStreszczenie: W artykule przedstawiona jest analiza strukturalna znaku graficznego (logotyp nowego kierunku studiów) oraz wyniki badania wizualnego. Test czytelności wizualnej znaku zrealizowano opierając się na zmiennych uwarunkowaniach czasu percepcji bodźca. Przedmiotem analizy są rysunki wykonane przez 30 uczestników badania. W wyniku zebranych materiałów zaproponowano rozróżnienie elementów widzialnych, czytelnych, pojedynczych, mnogich, dynamicznych, statycznych oraz wyobrażeń, które – w zestawieniu – określają postrzeżeniową architekturę analizowanego znaku.
353efcf6aa94ec86ecde5e6706f6443451ba7646 (4).pdf 5.95 MB
Score sourcepublisherList