Międzynarodowe regulacje prawne w zakresie przeciwdziałania przestępczości zorganizowanej

Marta Stanisławska

The purpose of the article is to indicate the reasons forthe emergence of the VAT gap, describe its most important features and factors that affect its size, as well as present ways and methods of combating tax fraud, which in effect are aimed at reducing the tax gap and the possibility of commiting tax crimes.
Author Marta Stanisławska (Wydział Prawa w Warszawie)
Marta Stanisławska,,
- Wydział Prawa w Warszawie
Other language title versionsInternational legal regulations on preventing organized crime
Journal seriesInternational Relations Review, ISSN 2617-412X, (0 pkt)
Issue year2020
Keywords in Englishtax gap, international legal regulations, organized crime, prevention
Keywords in original languageluka podatkowa, międzynarodowe regulacje prawne, przestępczość zorganizowana, przeciwdziałanie
Abstract in original languageCelem artykułu jest wskazanie przyczyn powstawania luki podatkowej, opisanie czynników które wpływają na jej wielkość, a także zaprezentowanie sposobów i metod walki z oszustwami podatkowymi na gruncie międzynarodowym, które w efekcie mają na celu zmniejszenie luki podatkowej i możliwości popełniania przestępstw podatkowych.
miedzynaro_regul_prawne.pdf 758.74 KB
miedzynarodowe regulacje_osw.pdf 43.71 KB