Wpływowy kameleon: przegląd badań z zakresu mimikry w kontekście technik wpływu społecznego

Wojciech Kulesza

Psychologia wpływu społecznego od dziesiątków lat dostarcza coraz to nowe doniesienia o metodach wpływu na zmianę zachowań ludzi. Obszarem, który dla tej dziedziny dostarcza nowych inspiracji, jest mimikra. Przez mimikrę rozumie się naśladowanie (werbalne i niewerbalne) ludzi pozostających w interakcji. Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie pojęcia mimikry, stosowanych schematów eksperymentalnych i na tej podstawie prezentacja wybranych badań wywodzących się z tej dziedziny psychologii społecznej wraz z odniesieniem ich do skuteczności w zakresie technik wpływu społecznego. W tekście omawia się również ograniczenia tej metody oraz propozycje przyszłych badań.
Autor Wojciech Kulesza (Wydział Zamiejscowy w Poznaniu)
Wojciech Kulesza
- Wydział Zamiejscowy w Poznaniu
Tytuł czasopisma/seriiPsychologia Społeczna, ISSN 1896-1800, (B 13 pkt)