Order effects in attributions of sporting abilities in team handball

Marcin Sobczyk , Dariusz Parzelski

Our study explores the role of order effects when making attributions of ability of a performer in team handball. Participants of the study were asked to view a video footage of a handball player performing a passing and throwing task ten times. Although for everyone the footage consisted of the same ten clips, half the participants viewed a declining (successful to unsuccessful) performance pattern, whereas the other half viewed an ascending pattern. After that, participants rated the observed player’s sporting abilities. The results have shown recency effects in the attributions of ability when the judgment was made by players (for most descriptors) and by coaches (for some descriptors).
Author Marcin Sobczyk
Marcin Sobczyk,,
, Dariusz Parzelski (Wydział Psychologii)
Dariusz Parzelski,,
- Wydział Psychologii
Journal seriesPolish Journal of Applied Psychology, ISSN 1642-1892, (B 8 pkt)
Issue year2015
Keywords in Polishefekt świeżości; umiejętności sportowe; ocena; podejmowanie decyzji; piłka ręczna
Keywords in Englishrecency effect; sporting abilities; judgment; decision making; team handball
Abstract in PolishCelem niniejszej pracy było zbadanie roli efektów kolejności w dokonywaniu atrybucji umiejętności sportowych zawodnika piłki ręcznej. Uczestnicy badania zostali poproszeni, aby obejrzeć materiał filmowy, na którym sportowiec dziesięć razy wykonuje ćwiczenie związane z podawaniem i rzucaniem piłki. Każdy uczestnik obejrzał film składający się z tych samych dziesięciu powtórzeń ćwiczenia, z tym, że połowa uczestników obejrzała opadający wzorzec wykonania (od dobrego do słabego), natomiast druga połowa obejrzała wznoszący wzorzec wykonania (od słabego do dobrego). Następnie, uczestnicy badania oceniali umiejętności sportowe oglądanego zawodnika. Wyniki ujawniły efekt świeżości, gdy ocena była dokonywana przez zawodników (dla większości umiejętności) oraz trenerów (dla niektórych umiejętności). Nie było natomiast żadnych efektów kolejności w grupie laików (nieznających się na piłce ręcznej).
DOIDOI:10.1515/pjap-2015-0031
URL http://www.degruyter.com/view/j/pjap.2015.13.issue-2/pjap-2015-0031/pjap-2015-0031.xml?format=INT
Languageen angielski
Order Effects - PJAP Sobczyk Parzelski-1.pdf 882.6 KB