Diagnoza zaburzeń osobowości: wybrane metody i modele diagnostyczne

Agnieszka Popiel , Bogdan Zawadzki

Problemy osób cierpiących na zaburzenia osobowości skupiają zainteresowanie badaczy zarówno od strony klinicznej, jak i teoretycznej. Próba modyfikacji obowiązujących systemów klasyfikacyjnych konfrontuje badaczy z problemami niepewnego statusu empirycznego kryteriów rozpoznawania tej grupy zaburzeń oraz niedoskonałością narzędzi diagnostycznych. Tekst jest wprowadzeniem do numeru 2 Roczników Psychologicznych poświęconego zaburzeniom osobowości, a w szczególności koncepcjom historycznym i teoretycznym zaburzeń osobowości, narzędziom pozwalającym na diagnozę zaburzeń osobowości oraz na ocenę schematów poznawczych specyficznych dla zaburzeń osobowości (zarówno w świetle teorii poznawczej Becka, jak i teorii schematów Younga).
Autor Agnieszka Popiel (Wydział Psychologii)
Agnieszka Popiel
- Wydział Psychologii
, Bogdan Zawadzki (Wydział Psychologii)