PO-PiS-y w eterze 2015 . Radiowe audycje wyborcze faworytów kampanii parlamentarnej

Marcin Zaborski

An election campaign is usually run on many fields. The most important of these are naturally the media, which are one of the main communication channels with voters. Various tools are used, including materials presented during allocated party political broadcasts on the radio. The author reviews what materials were presented by the two main committees taking part in the 2015 parliamentary campaign – the Law and Justice [PiS] and the Civic Platform [PO] parties. The analysis covers the overall message, the reconstruction of the main communicated points as well as employed rhetorical devices.
Author Marcin Zaborski (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Marcin Zaborski,,
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Journal seriesAthenaeum. Polskie Studia Politologiczne, ISSN 1505-2192, (B 14 pkt)
Issue year2017
Keywords in Polish wybory parlamentarne, kampania wyborcza, agitacja, radio
Keywords in Englishparliamentary election, election campaign, canvass, radio
Abstract in PolishKampania wyborcza toczy się zwykle na wielu polach. Do najważniejszych należą oczywiście media, które stanowią jeden z głównych kanałów komunikacji kandydatów z wyborcami. Wśród wykorzystywanych do tego narzędzi znajdują się materiały emitowane w ramach obligatoryjnych radiowych audycji wyborczych. Autor sprawdza, jakie materiały zaprezentowały dwa główne komitety startujące w kampanii parlamentarnej w 2015 roku – Prawo i  Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska. Analizuje ich przekaz, rekonstruuje ich główne przesłania oraz wykorzystane środki retoryczne.
DOIDOI:10.15804/athena.2017.53.10
URL http://www.athenaeum.umk.pl/numery/53.pdf