Bloger a dziennikarz. O dziennikarstwie, blogowaniu i ich wzajemnych relacjach

Karina Stasiuk-Krajewska

The paper is an attempt to reconstruct the identity and self-description of bloggers on the basis of an analysis of their presentations in tabs like “About me” on their blogs. The reconstruction is carried out in the context of the identity and self-description of the journalistic profession. Its basic goal is to answer the question about the relations between journalism and blogging especially in the context of the ethical framework of the journalistic profession and its social functions. The author concludes that these identities – of the blogger and journalist – are fundamentally separate.
Autor Karina Stasiuk-Krajewska (Filia we Wrocławiu / Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej)
Karina Stasiuk-Krajewska
- Wydział Prawa i Komunikacji Społecznej
Inne wersje tytułu Bloggers and journalists. On journalism, blogging and relations be­tween them