Nauczanie trybu łączącego (modo subjuntivo) na zajęciach języka hiszpańskiego dla polaków - refleksja dydaktyczna

Maciej Jaskot , Agnieszka Wiltos

Niniejszy artykuł stanowi rodzaj refleksji dydaktyczno-językoznawczej nad nauczaniem trybu łączego na zajęciach języka hiszpańskiego dla Polaków. Zawarte w artykule spostrzeżenia wynikają z kilkuletniej pracy autorów ze studentami polskojęzycznymi na dwóch warszawskich uczelniach wyższych (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny oraz Uniwersytet Warszawski). Część pierwsza jest krótkim wprowadzeniem do zagadnienia trybu łączącego. Refleksje nad kategorią trybu gramatycznego oraz konkretne przykłady z zakresu polsko-hiszpańskiej konfrontacji językowej zostały przedstawione w rozdziale drugim. Rozdział trzeci i czwarty są autorską refleksją dydaktyczną nad sposobami nauczania trybu subjuntivo studentów polskich oraz nad koniecznością aktywizacji ich myślenia metajęzykowego (szczególnie w przypadku studentów kierunków filologicznych)
Author Maciej Jaskot (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Maciej Jaskot,,
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
, Agnieszka Wiltos
Agnieszka Wiltos,,
Book Rozumko Agata, Awramiuk Elżbieta (eds.): Wiedza o języku w kształceniu filologicznym, 2018, Uniwersytet w Białymstoku, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, ISBN 978-83-7431-543-2, 200 p.
Keywords in Polishjęzyk hiszpański, język polski, tryb łączący, konfrontacja językowa, glottodydaktyka
M. Jaskot Nauczanie trybu łączącego - R.pdf 258.17 KB
M. Jaskot Nauczanie trybu łączącego - oswiadczenie.pdf 411.19 KB