W podwojonym cieniu. Zapiski z etnografii życia

Wojciech Burszta

The paper is an attempt to present the idea of an ethnography of life understood as a formative narrative on the shaping of one’s identity diachronically as well as from the perspective of key metaphors penetrating the trajectory of the whole life. Ethnography of life is a kind of intellectual and emotional vivisection, a reflexive autotherapy which highlights the different contexts and crucial moments that shape what we often call a scientific biography. The key metaphor of this story is “the doubling of shadow” – the passing of the loved ones, and life in the shadow of the postwar reality of the People’s Republic of Poland.
Author Wojciech Burszta (Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych)
Wojciech Burszta,,
- Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
Journal seriesNauki o Wychowaniu. Studia Interdyscyplinarne. Educational Sciences. Interdisciplinary Studies, ISSN 2450-4491, (0 pkt)
Issue year2017
No1 (4)
Keywords in Polish etnografia, pamięć, metafora, tożsamość, narracja, wiwisekcja.
Keywords in English ethnography, memory, metaphor, identity, narrative, vivisection.
Abstract in PolishArtykuł jest próbą przedstawienia idei etnografii życia rozumianej jako opowieść formatywna o kształtowaniu własnej tożsamości zarówno w sensie diachronicznym, jak i z punktu widzenia kluczowych metafor, które przenikają trajektorię całego życia. Etnografia życia to rodzaj intelektualnej i emocjonalnej wiwisekcji, autoterapii narracyjnej, która objawia konteksty i momenty kluczowe dla budowania tego, co nazywa się biografią naukową. Kluczową metaforą prezentowanej opowieści jest „cień podwojony” – cień przemijania najbliższych i życie w cieniu powojennej rzeczywistości PRL.
W. Burszta W podwojonym cieniu Zapiski z etnografii życia ART.pdf 984.79 KB
W. Burszta W podwojonym cieniu Zapiski z etnografii życia - oświadczenie.pdf 229.98 KB
Score sourcejournalList