Flow w sporcie - analiza i próba adaptacji narzędzia do pomiaru zjawiska

Agnieszka Czerw , Karolina Jenczylik

Sport daje wiele możliwości doświadczania flow, ponieważ stawia przed człowiekiem zarówno wyzwania mentalne jak i fizyczne. Poszukiwanie metod i narzędzi badawczych pozwalających uchwycić stan flow podczas aktywności sportowej jest więc zadaniem priorytetowym. Celem pracy jest przedstawienie efektów wstępnej adaptacji do warunków polskich skali Flow State Scale - FSS, której autorami są Jackson i Marsh. Badaniami objęto 135 mężczyzn - zawodników zespołowych gier sportowych w wieku od 18 do 38 lat z 10 zespołów. Polskojęzyczna wersja Skali Stanu Flow w Sporcie składa się z 24 pozycji tworzących trzy skale: Koncentracja i kontrola celu (α=0,91) - 10 pozycji, Zanurzenie w czasie (α = 0,70) - 7 pozycji, Samoświadomość w działaniu (α = 0,78) - 7 pozycji. Konieczne są dalsze badania, zarówno nad strukturą skali jak i jej trafnością.
Author Agnieszka Czerw (Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu)
Agnieszka Czerw,,
- Wydział Psychologii i Prawa w Poznaniu
, Karolina Jenczylik
Karolina Jenczylik,,
Book Guszkowska Monika, Gazdowska Zuzanna, Koperska Natalia (eds.): Narzędzia pomiaru w psychologii sportu, Studia i Monografie, no. 158, 2019, Akademia Wychowania Fizycznego Warszawa, ISBN 978-83-61830-15-3, 175 p.
A. Czerw - publikacja2019 (1).pdf 729.77 KB
Czerw - oświadczenie-publikacja.pdf 697.82 KB