Komunikacja mimiczna: przegląd zagadnień

Rafał Ohme

In the article I review and comment selected issues on facial communication. Findings and controversies about its phylogenesis and ontogenesis are discussed as well as a problem of intentionality of facial expression and its perception. The article also addresses the role of consciousness in the process of communication. It provides a brief review of historical and contemporary views on what kind of information may by transmitted via face. Finally, I present theoretical implications of considering facial communication is introduced.
Author Rafał Ohme (Filia we Wrocławiu / II Wydział Psychologii we Wrocławiu)
Rafał Ohme,,
- II Wydział Psychologii we Wrocławiu
Journal seriesPsychologia Jakości Życia, ISSN 1644-1796, (0 pkt)
Issue year2004
Keywords in Polishkomunikacja niewerbalna, mimika, percepcja ekspresji emocjonalnych, intencjonalność, automatyzm, nieświadomość
Keywords in Englishnon-verbal communication, percepcion of facial expressions, internationality, automaticty, unconsiousness
Abstract in PolishPraca jest przeglądem wybranych zagadnień dotyczących komunikacji mimicznej. Omówione zostaną ustalenia i kontrowersje związane z jej filogenezą i ontogenezą, intencjonalnością ekspresji i jej percepcji oraz rolą, jaką w procesie komunikacji odgrywa świadomość. Dokonam krótkiego przeglądu historycznych i współczesnych poglądów na to, jakie informacje przekazuje wyraz twarzy. Zaprezentuję też teoretyczną implikację związaną z pojmowaniem komunikacji mimicznej, jako aktu automatycznego - a mianowicie ideę samoczynnej komunikacji.
Komunikacja.pdf 14.01 MB
Not used for evaluationyes